Sopocka Barbórka
Wydobywanie solanki zalicza się do zadań górnictwa, które na co dzień kojarzone jest z wydobyciem węgla lub ropy. Obsługa sopockiego źródła jest zadaniem Aqua Sopot.

Trwa kolejna edycja konkursu “Górnik w Sopocie”.
Celem akcji jest promocja uzdrowiskowego charakteru Sopotu, a także popularyzacja wiedzy na temat walorów sopockiej solanki i prowadzenia przez Aqua Sopot Spółkę Zakładu Górniczego
Przy ul. Bitwy pod Płowcami w Sopocie znajduje się Zdrój Św. Wojciecha. Jest to ujęcie bardzo słonej wody, która samoczynnie wypływa z głębi ziemi - 800 m pod ziemią, gdzie wybija solankowe źródło. Solanka to nieocenione wsparcie w leczeniu chorób skóry, a także chorób układu oddechowego i ruchowego. Ciekawostką jest fakt, że wydobywanie solanki zalicza się do zadań górnictwa, które na co dzień kojarzone jest z wydobyciem węgla lub ropy. Okazuje się, że także w mieście nadmorskim, tak pięknym jak Sopot, istnieje „kopalnią”, której urobek stanowi lecznicza solanka.
Rozcieńczona solanka jest dostępna do picia w Pijalni Wód Solankowych, która znajduje się w nowym Domu Zdrojowym na III piętrze. W Parku Południowym na spacerowiczów czekają malownicze fontanny – grzybki, z których wypływa sopocka solanka do inhalacji.
Akcja “Górnik w Sopocie” skierowana jest dla wszystkich dzieci z sopockich zerówek oraz ich nauczycieli, i obejmuje zwiedzanie obiektów i konkurs plastyczny.
Komentarze