Wody Polskie prowadzą monitoring zjawisk lodowych
Aktualnie nie występują większe podtopienia w związku z zanikiem lodu. Równocześnie większość rzek znajduje się w strefie stanu wody niskiej, a sytuacja hydrologiczna w kraju (pomimo końcówki zimy) wskazuje na pogłębiające się zjawisko suszy.

W wyniku obserwowanego w ostatnim czasie ocieplenia następuje stopniowy zanik zjawisk lodowych na polskich rzekach i jeziorach, które obecnie nadal utrzymują się przede wszystkim w zlewni Narwi i Bugu. Pokrywa lodowa obecna jest także na części zbiorników, m.in. na Jeziorze Włocławskim i Jeziorze Zegrzyńskim. Zjawiska lodowe w dalszym ciągu obserwowane są także na rzekach podkarpackich, m.in. na Sanie.
Z uwagi na prognozowane dalsze utrzymywanie się aktualnych warunków termicznych oraz spodziewane opady atmosferyczne pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują stan ustępujących zjawisk lodowych, zwłaszcza w miejscach potencjalnie zatorogennych. Aktualnie nie występują większe podtopienia w związku z zanikiem lodu. Równocześnie większość rzek znajduje się w strefie stanu wody niskiej, a sytuacja hydrologiczna w kraju (pomimo końcówki zimy) wskazuje na pogłębiające się zjawisko suszy.
Zjawiska lodowe w sezonie zimowym
W sezonie zimowym monitoring zjawisk lodowych prowadzony jest w terenie przez pracowników Wód Polskich, którzy określają rodzaj zjawiska (lód brzegowy, śryż, kra, pokrywa lodowa i jej warianty), jego zasięg (w kilometrach) i natężenie. Od rodzaju i sposobu przemieszczania się występujących zjawisk zależy poziom zagrożenia powodziowego.
Intensywny, początkowy rozwój zjawisk lodowych w warunkach występowania silnych mrozów może powodować powstawania zatorów lub podbitek śryżowych, co skutkuje zmniejszeniem przekroju czynnego koryta i intensywnym wzrostem stanu wody powyżej. Drugim niebezpiecznym okresem jest ustępowanie zjawisk i pochód lodu przy gwałtownym ociepleniu, co również może prowadzić do powstania zatorów.
Zatory i inne zagrożenia ze strony zjawisk lodowych usuwane są przez pracowników Wód Polskich oraz w ramach współpracy z firmami zewnętrznymi bądź służbami kryzysowymi. Lodołamanie odbywa się w sprzyjających warunkach meteorologicznych przy użyciu floty lodołamaczy na odcinkach rzek: Wisły, Odry, Warty i Noteci, na których utrzymują się odpowiednie głębokości umożliwiające poruszanie się jednostek.
Więcej o aktualnej sytuacji hydrologicznej na stronie Wód Polskich
Komentarze