Partner serwisu
05 listopada 2014

Jakość wody kosztuje

Kategoria: Aktualności

Mieszkańcy są już świadomi ekonomicznej wartości wody. Muszą jednak wiedzieć i pamiętać, że jej jakość kosztuje.

Jakość wody kosztuje

W ostatnich latach w Polsce wzrosła cena za wodę i ścieki. Wpłynęły na to w głównej mierze inwestycje przedsiębiorstw wod-kan, które spowodowały utworzenie majątku o olbrzymiej wartości. Okazuje się, że to ciągle za mało pieniędzy. – Aby zrealizować Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych, to do 2014 roku trzeba byłoby wydać jeszcze 16 mld złotych. To pozwoli spełnić wymogi, do jakich się zobowiązaliśmy – powiedział Stanisław Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Ogrom inwestycji w branży to nie jedyne osiągnięcie. – Największym sukcesem gospodarki wodnej po 25 latach było uświadomienie ekonomicznej wartości wody – podkreślił Stanisław Sumisławski. A co jeszcze czeka branżę? – Największym zadaniem gospodarki wodnej jest uświadomienie mieszkańców, że jakość wody kosztuje – dodaje prezes KZGW.

Z prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej zgadza się prof. dr hab.  Jerzy Wiśniewski z Katedry Ekonometrii i Statystyki UMK w Toruniu: – Myślimy o wodzie w sposób ekonomiczny.

Co może rozwiązać problem wysokich opłat za wodę i ścieki? Może centralny regulator? – Jeśli chodzi o nadzór, jest to odmienne niż w branży energetycznej. W przypadku przedsiębiorstw wod-kan nie ma centralnego regulatora – wyjaśnił Maciej Fragsztajn, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Przedstawione wypowiedzi zostały wygłoszone podczas VI Kongres Wodociągowców Polskich, który odbył się 28 października 2014 r. w Warszawie.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ