Wiesław Pancer: Szacowanie wartości służebności przesyłu jest dużym problemem
– Po kilku latach obowiązywania prawa stało się jasnym, że szacowanie wartości służebności przesyłu jest dużym problemem, ponieważ wysokość wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu nie została zdefiniowana i określona kwotowo przez ustawodawcę, a zależy każdorazowo od dokonanej wyceny tego prawa przez uprawnionych rzeczoznawców, najczęściej w przypadkach, kiedy niemożliwe jest zawarcie umowy w warunkach dobrowolności – wyjaśnia prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie

Rzeczoznawcy majątkowi nie są w stanie uzgodnić jednolitych metod szacowania wyceny rosz- czeń związanych z ustanowieniem służebności, dlatego też najczęściej sprawy trafiają do sądów, gdzie biegły sądowy sporządza swoją wycenę. Taka procedura jest czasochłonna i kosztowna.
Przedsiębiorcy przesyłowi stoją na stanowisku, że wprowadzenie algorytmu ustawowego wyliczania wynagrodzeń dla właścicieli nieruchomości oraz określenie przepisami prawnymi, jed- nolitych wielkości, odnoszących się do szerokości pasa eksploatacyjnego, potrzebnego do obsługi urządzeń przesyłowych, jest niezbędnym działaniem w rozwiązaniu problemu. Doprowadziłoby to do rezygnacji z czasochłonnych i kosztownych operatów szacunkowych i zmniejszyłoby ilość spraw kierowanych do sądów.
Z ramienia Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olsztynie w debacie "Służebność przesyłu" udział weźmie Jan Pierzkała, dyrektor ds. technicznych.