W sejmie o wodzie w Polsce
Gdzie i ile jest wody w Polsce, jak z niej korzystamy? Jak utrzymujemy majątek wodny? Gdzie wyleje a gdzie będziemy borykać się z suszą? Na te pytania możemy znaleźć odpowiedź w raporcie „Gospodarowanie Wodami w Polsce w latach 2012 – 2013” przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska.
Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w MŚ zaprezentował posłom dokument „Gospodarowanie Wodami w Polsce w latach 2012 – 2013”. Jest to całościowy raport o wodzie w Polsce sporządzany przez ministra właściwego ds. gospodarki wodnej co dwa lata i przedkładany Sejmowi. Znajdziemy w nim m.in. informacje o stanie zasobów wodnych państwa, realizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, współpracy międzynarodowej, czy utrzymywaniu wód powierzchniowych oraz urządzeń wodnych. Poznamy także prowadzone inwestycje oraz stan ochrony ludności i mienia przed powodzią lub suszą. Dokument był oceniony przez sejmową Komisję Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, która zarekomendowała Wysokiej Izbie jego przyjęcie.
– Podstawowym zadaniem gospodarki wodnej jest optymalne korzystanie z dostępnych zasobów wodnych w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby wodne ludności, rolnictwa i przemysłu z uwzględnieniem bezpieczeństwa powodziowego oraz przeciwdziałania suszy, mając na uwadze ochronę środowiska i zachowanie ekosystemów przyrodniczych – powiedział Stanisław Gawłowski, prezentując dokument posłom. – Dlatego też gospodarowanie wodami musi być prowadzone z zachowaniem zasady racjonalnego i całościowego traktowania zasobów wód zarówno powierzchniowych, jak i podziemnych ,dbając o ich jakość, ilość i zaspokojenie potrzeb wszystkich grup z uwzględnieniem podziału Państwa na obszary dorzeczy i regiony wodne – dodał wiceminister.
Właściwe gospodarowanie wodami to współpraca administracji publicznej, użytkowników wód oraz przedstawicieli lokalnych społeczności, tak aby można było uzyskać maksymalne korzyści, zarówno w wymiarze środowiskowym, jak i gospodarczym. Uporządkowanie organizacyjne administracji wodnej państwa tak rządowej jak i samorządowej to jeden z ważniejszych wniosków wypływających z raportu.