O reformie gospodarki wodnej
Działania legislacyjne podejmowane przez resort środowiska w 2014 roku w tym obszarze przedstawił minister Stanisław Gawłowski podczas spotkania podsumowującego działalność Zachodniopomorskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– W lipcu weszła w życie mała nowelizacja prawa wodnego. Znajdują się w niej ważne zapisy dotyczące aglomeracji wodno-ściekowych. Wprowadziliśmy elastyczny mechanizm umożliwiający dokonywanie zmian w obowiązujących uchwałach sejmików województw w sprawie obszarów i granic aglomeracji. To pozwoli na systematyczne dostosowywanie inwestycji do faktycznych potrzeb w związku z ciągłą migracją ludności na terenach gmin. Duże znaczenie ma też zmiana definicji aglomeracji uzupełniona o końcowy punkt zrzutu ścieków komunalnych – mówił minister Stanisław Gawłowski.
– Te wszystkie zmiany były postulowane przez samorządy. Ułatwiają im one wypełnienie zadania odbioru ścieków komunalnych – dodał minister.
Minister przedstawił ponadto dalsze plany legislacyjne i organizacyjne w obszarze gospodarki wodnej.
– 1 stycznia minie 13 lat od wejścia w życie ustawy Prawo wodne. W tym czasie zaszło wiele zmian, między innymi wprowadziliśmy do naszego systemu prawnego przepisy Unii Europejskiej. To wymusiło ponad pięćdziesiąt nowelizacji Prawa wodnego, co z kolei naruszyło jego wewnętrzną spójność i uczyniło go nieprzejrzystym. Dlatego też przygotowaliśmy w Ministerstwie Środowiska projekt nowej ustawy – Prawo wodne. Na jej podstawie powstanie racjonalny, spójny i efektywny system finansowania pozwalający na bieżące utrzymywanie infrastruktury wodnej oraz projektowanie jej rozwoju – powiedział minister, uzasadniając konieczność reformy gospodarki wodnej.
– W ustawie znajdą się też bardzo ważne zadania dla samorządów każdego szczebla – dodał minister, przedstawiając koncepcję rozwiązania problemów melioracji szczegółowej. Zgodnie z nowymi regulacjami zostanie ona zadaniem własnym gmin. Pieniądze na ten cel gmina pozyska poprzez zastąpienie dotychczasowych składek na rzecz spółek wodnych opłatą uiszczaną przez właścicieli gruntów, którzy odprowadzają korzyści z urządzeń melioracji wodnych wprost do budżetu gminy. Do końca 2020 r. gminy dodatkowo otrzymają dotacje podmiotową z budżetu państwa na dofinansowanie wydatków bieżących związanych z utrzymywaniem wód i urządzeń wodnych.
Źródło: www.mos.gov.pl
Fot.: www.wfos.szczecin.pl