Gdańszczanie o wodzie z kranu
86% wody dostarczanej przez spółkę Saur Neptun Gdańsk pochodzi z ujęć głębinowych, a 36% deklaruje, że pije ją prosto z kranu.

Wodociąg centralny aktualnie jest zasilany wodą pochodzącą z 8 stacji uzdatniania wody: Straszyn, Czarny Dwór, Zaspa Wodna, Zakoniczyn, Lipce, Dolina Radości, Pręgowo, Osowa. Pracują też dwa ujęcia lokalne: Smęgorzyno, Oczyszczalnia Wschód oraz kompaktowa stacja uzdatniania wody na potrzeby budynku Nadleśnictwa Gdańsk. Utrzymywane w eksploatacji są również 2 ujęcia rezerwowe: Krakowiec i Świbno.
Kontrola jakości
Woda jest pobierana do badania z 45 punktów w Gdańsku i 8 w Sopocie, a na ujęciu w Straszynie na pierwszej linii czuwają małże i pstrągi. Tam, gdzie Radunia wpływa do zbiornika straszyńskiego, dodatkowo działa elektroniczna stacja ostrzegawcza.
Od roku 2010 woda w Gdańsku może się poszczycić certyfikatem HACCP i cała produkcja odbywa się pod rygorami normy ISO 22 000.
Co dwa lata przeprowadzane są badania ankietowe, dotyczące jakości wody w kranie. Ostatnie badanie, z 2013 roku, pokazało, że zdecydowana większość konsumentów wody ocenia jej jakość pozytywnie. 88% gdańszczan i 98% sopocian oceniło wodę jako bardzo dobrą bądź raczej dobrą. Picie wody bezpośrednio z kranu zadeklarowało aż 36% gdańszczan.
Dane na koniec 2014 r.
1. Ujęcia – czyli skąd bierzemy wodę dla Gdańska:
- Ujęcia głębinowe – 86,1%,
- Ujęcie powierzchniowe Straszyn – 13,9%
Ujęcia zasilające wodociąg centralny Gdańska:
- Czarny Dwór – 20,9%
- Lipce – 19,6%
- Pręgowo - 8,6%
- Zaspa Wodna – 7,0%
- Dolina Radości – 6,5%
- Zakoniczyn – 6,4%
- Osowa – 13,6%
- Straszyn – 13,9%
- 2 ujęcia z Sopotu – Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze – 3,0% ( zaopatrują część osiedla Żabianka)
0,5% wody dostarczają małe ujęcia lokalne.
Źródło: Saur Neptun Gdańsk
Fot.: www.freeimages.com