W Żarowie solarna suszarnia zamieni osady w paliwo
Dzięki nowej solarnej suszarni osady z oczyszczalni ścieków w Żarowie nie będą już wywożone na składowisko. Zostaną wykorzystane jako paliwo w cementowniach i ciepłowniach, dodatek do produkcji pelletów lub nawóz w uprawach leśnych.

– Dzięki budowie suszarni zmniejszy się ilość osadów do około 800 ton w ciągu roku –oceniają specjaliści z Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w Żarowie. Oczyszczalnia wytwarzała do tej pory 1200 ton osadu rocznie.
Do przeszklonej hali jest dostarczany mechanicznie odwodniony osad. Zostaje on rozprowadzony przez specjalistyczną przewracarkę. Osad osusza energia słońca. W efekcie powstanie granulat wykorzystywany później jako paliwo lub nawóz. Instalacja działa automatycznie, jedynie wywożenie osadu z części magazynowej suszarni wymaga pracy obsługi. – Nowe inwestycje są możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Programu Infrastruktura i Środowisko – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Całkowity koszt projektu realizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodno-Ściekowe w Żarowie to około 3,8 mln złotych. Unijna pomoc wyniosła około 2,6 mln złotych. Suszarnia jest jedyną taką instalacją, która funkcjonuje w powiecie świdnickim.
Fot.: UM w Żarowie
Źródło: www.wfosigw.wroclaw.pl