Śluzy Kanału Gliwickiego odnowione
Zakończyła się modernizacja śluz Rudziniec i Kłodnica na Kanale Gliwickim. Obydwie realizacje, na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, wykonała firma Skanska. Wartość zadań to blisko 54 mln zł brutto. Projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Za sprawą szerokiego zakresu przeprowadzonych robót zwiększyło się bezpieczeństwo ruchu na Kanale Gliwickim, sprawność obiektów i ich niezawodność, co było priorytetem realizacji projektu. Równolegle trwają prace o podobnym zakresie na śluzach w Łabędach i Dzierżnie, a aktualizowane są dokumenty projektowe dwóch pozostałych śluz Kanału Gliwickiego – mówi Stanisław Gruszczyński, zastępca Dyrektora ds. Utrzymania Wód w RZGW w Gliwicach i Measured Authorised Officer projektu.
Śluza Rudziniec jest trzecią z sześciu śluz na Kanale Gliwickim. Skanska m.in. przebudowała i wyremontowała tam odcinki awanportów, komór śluzy, zrekonstruowała beton głów dolnych i górnych wraz z dnem śluzy. Wykonała również remont części podziemnej i nadziemnej budynku sterowni oraz czterech maszynowni zlokalizowanych na głowach śluzy.
W trakcie remontu północnej komory śluzy zamontowane zostały olbrzymie wrota, ważące w sumie 88 ton. - Skrzydła przyjechały na budowę w kilku częściach i zostały zespawane w jedną konstrukcję już na miejscu. Ich montaż na śluzie odbył się za pomocą żurawia samochodowego o udźwigu maksymalnym 300 ton – informuje Maciej Kupis, Inżynier Budowy, Skanska. Identyczną czynność z powodzeniem wykonano na komorze południowej montując bliźniacze wrota.
Kanał Gliwicki został wybudowany w latach 1934-38 w miejsce istniejącego od początku XIX wieku Kanału Kłodnickiego. Jest drogą wodną łączącą Gliwice z Odrą, o długości 40,6 km.
Źródło i fot.: SKANSKA. Więcej: TUTAJ