Partner serwisu
23 maja 2016

Ostra debata wodociągowców na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Kategoria: Aktualności

O tym jak w pełni wykorzystać śląski wodny skarb, jakim jest zarządzany przez GPW system zaopatrzenia w wodę, mówiono podczas panelu dotyczącego zarządzania zasobami wodnymi w regionie, który 20 maja 2016 r. wieńczył trzydniowy VIII Europejski Kongres Gospodarczy – największe w Europie środkowej spotkanie ludzi zajmujących się gospodarką.

Ostra debata wodociągowców na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Wymieniając konkretne przykłady budowania przez samorządy w regionie własnych studni Łukasz Czopik- prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów nazwał je głupotą i źle pojętą autonomią. Takie działania – powiedział-nie tylko marnują szansę i możliwości jakie stwarza duży i silny system zaopatrzenia w wodę, ale są ekonomicznie niczym nie uzasadnione, a wręcz szkodliwe. Małe, gminne wodociągi w przypadku susz w pierwszej kolejności narażone są na braki wody lub ich zanieczyszczenie, czego w czasie ubiegłego lata doświadczyli mieszkańcy wielu miast będących poza zasięgiem GPW- dodał prezes Ł. Czopik.

Słowa te potwierdził uczestniczący w panelu Członek Zarządu Województwa Kazimierz Karolczak. Mówił, że brak regionalnej, jednolitej współpracy blisko 400 firm wodociągowych w zakresie dostaw wody to realna groźba dla bezpieczeństwa dostaw i jakości wody. Właśnie z tego powodu- mówił- cena wody w województwie śląskim utrzymuje się jako jedna z najwyższych w kraju, bo każdy dba tylko o siebie. Ostrych słów przeciwko zwolennikom budowania lokalnych ujęć wody nie szczędził też prof. Andrzej Kowalczyk – rektor elekt Uniwersytetu Śląskiego, od wielu lat zajmujący się sprawami hydrologii i gospodarki wodnej. Profesor Kowalczyk oświadczył wprost, że małe, gminne przedsiębiorstwa wodne, kopiąc własne ujęcia wodne, tym samym szkodzą przyrodzie i ekologii i nie ma to nic wspólnego z racjonalną i przyszłościową gospodarką wodną, która powinna chronić zasoby wodne dla przyszłych pokoleń.

W tej sytuacji propozycje konkretnych wspólnych działań zaprezentował prezes Łukasz Czopik, który zaapelował do władz gminnych i przedsiębiorstw wodociągowych w województwie śląskim o rozpoczęcie konsolidacji. Miałaby doprowadzić ona do stworzenia w regionie silnej, liczącej się branży wodociągowej potrafiącej odpowiedzialnie i skutecznie dbać o jakość dostarczanej wody oraz o jej jak najniższą cenę.

Konsolidacja mogłaby początkowo polegać na utworzeniu centrum usług wspólnych, podejmowaniu działań inwestycyjnych i organizacyjnych w zakresie gospodarki wodnej, które nie byłyby ograniczone granicami administracyjnymi miast. Prowadzić to zaś miałoby do wzajemnego zaufania i pełnego wykorzystania infrastruktury GPW czyli tzw. śląskiego skarbu wodnego. W konsekwencji – jak przekonywał prezes Łukasz Czopik- doprowadzi to do zmniejszenia ceny wody dla mieszkańców całego regionu i zagwarantuje im, jako jedynym w kraju, pełne bezpieczeństwo dostaw bez względu na suszę.

W tę koncepcję dobrze wpisuje się wypowiedź przedstawiciela wodociągów z Tarnowskich Gór wiceprezesa Henryka Schlagnera, który zabierając głos przy końcu debaty, namawiał do zorganizowania wspólnego okrągłego stołu wszystkich śląskich wodociągowców gotowych do skupienia się wokół śląskiego skarbu.

Byłby to pierwszy i bardzo ważny krok w celu połączenia działań regionalnych i lokalnych przedsiębiorstw wodociągowych dla ekonomicznego i wodnego bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców regionu.

Uczestnikami paneli byli:: Jacek Bożek – Założyciel, Prezes, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, Łukasz Czopik – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA, Kazimierz Karolczak – Członek Zarządu, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Andrzej Kowalczyk –rektor elekt Uniwersytetu Śląskiego, Klara Ramm- Szatkiewicz – Business Development Manager, Veolia Energia Polska i Tadeusz Rzepecki – Przewodniczący Rady, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, Prezes Zarządu, Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o, dyskusję moderował Jacek Filus z Polskiego Radio Katowice.

 

Źródło: www.gpw.katowice.pl

Źródło fot.: eecpoland.eu

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ