ZWiK Łódź wykrywa nielegalne przyłączenia do sieci
W ZWiK Łódź działa specjalny zespół do wykrywania przypadków nielegalnego odprowadzania ścieków. W tym roku zostało wykrytych 16 nielegalnych podłączeń do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Spółka dysponuje już robotami wyposażonymi w kamery. To bardzo skuteczne narzędzie do wykrywania nielegalnych przyłączy do kanalizacji. Są jednak sytuacje, w których nie można użyć robota, wówczas pracownicy zadymiają fragmenty kanałów.
Właściciele nieruchomości często nie wiedzą o tym, że łamią prawo. Odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej jest niezgodne z przepisami, woda z opadów zwiększa bowiem objętość ścieków w kanałach, a tym samym powoduje znaczny wzrost kosztów pracy Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Nie ujawniamy planów użycia zadymiarki, dlatego zachęcamy właścicieli nieruchomości do tego, aby zawczasu sprawdzili dokąd trafia deszczówka z ich posesji.
Zadymiarka będzie również przydatna pracownikom ZWiK do odnajdywania starych kanałów pofabrycznych, których nie ma w miejskich mapach. Dym pomoże też w lokalizacji przysypanych ziemią włazów kanalizacyjnych, studzienek rewizyjnych, wywietrzników kanałów. Posłuży również do wykrywania przypadków nielegalnego odprowadzania ścieków bytowych i przemysłowych do kanalizacji deszczowej lub bezpośrednio do łódzkich rzek.
ZWiK dysponuje już robotami wyposażonymi w kamery. To bardzo skuteczne narzędzie do wykrywania nielegalnych przyłączy do kanalizacji. Są jednak sytuacje, w których nie można użyć robota, wówczas pracownicy ZWiK będą zadymiać fragmenty kanałów. O tym, że istnieje nielegalne przyłącze z domu świadczyć będzie uchodzący rynnami dym. Urządzenie ma bardzo dużą wydajność, w ciągu godziny może wytworzyć go tyle, że wypełni np. halę o kubaturze 60 tysięcy metrów sześciennych.
W ZWiK działa specjalny zespół do wykrywania przypadków nielegalnego odprowadzania ścieków. W tym roku zostało wykrytych 16 nielegalnych podłączeń do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W latach 2013-15 wykryto takich przypadków 150. Pracownicy laboratorium ZWiK kontrolują też czystość wód, które podczas deszczów i roztopów śniegu trafiają z kanalizacji deszczowej bezpośrednio do rzek. Próbki do badania wód opadowych pobierane są aż w 200-u punktach w mieście. W ten sposób skutecznie wykrywane są przypadki nielegalnego odprowadzania ścieków kanałami deszczowymi do rzek.
W Łodzi jest ponad 2 tysiące km sieci kanalizacyjnej, z czego prawie 600 km służy do odprowadzania deszczówki.
Źródło i Fot.: www.zwik.lodz.pl