Wzrośnie produkcja energii elektrycznej na GOŚ w Łodzi
Rozpoczyna się modernizacja elektrociepłowni w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Dzięki dwóm nowym agregatom prądotwórczym będzie w pełni spalać powstały biogaz i dzięki temu produkcja energii elektrycznej wzrośnie nawet do 70 proc. zużycia własnego.

GOŚ oprócz oczyszczania ścieków zajmuje się także zagospodarowywaniem osadów pościekowych, w tym produkcją energii elektrycznej i ciepła z odpadów. Energia elektryczna i ciepło są produkowane z biogazu, który powstaje w skutek fermentacji osadów pościekowych będących produktem ubocznym oczyszczania ścieków. GOŚ produkuje na potrzeby własne 100 proc. ciepła oraz 38 proc. energii elektrycznej zużywanej w firmie.
Jak zauważa Prezes GOŚ, wartości te jednak systematycznie maleją, gdyż funkcjonująca od 2004 roku elektrociepłownia, w której dotychczas powstaje energia elektryczna i ciepło, wymaga modernizacji. Przez ten okres zmieniły się parametry biogazu – pojawiły się nowe związki krzemu tzw. Siloksany, które znacznie przyśpieszyły zużycie agregatów prądotwórczych. Dlatego GOŚ rozpoczyna wymianę zespołów prądotwórczych wraz szeregiem prac remontowo-budowlanych i modernizacją układów pomiarowych. Wartość całego zadania to ponad 6,2 mln. zł netto. Koszt ten zostanie pokryty przez Grupową Oczyszczalnię Ścieków w Łodzi z środków własnych. – Nowe zespoły prądotwórcze będą znacznie wydajniejsze. Z tej samej ilości biogazu będą bowiem wytwarzać o dziesięć procent więcej energii elektrycznej – wylicza Joanna Błaszczyk-Skalska, prezes zarządu GOŚ w Łodzi.
Po modernizacji GOŚ w pełni zagospodaruje wytwarzany biogaz, co pozytywnie wpłynie na jakość środowiska naturalnego łódzkiej aglomeracji miejskiej, a dzięki rozwojowi technologicznemu i nowym wydajniejszym zespołom prądotwórczym ilość wytwarzanej energii elektrycznej może wzrosnąć nawet do 70 proc. zużycia własnego.
Źródło i Fot.: uml.lodz.pl