Czym żyje branża bezwykopowa? Relacja z konferencji
Czy przewiertów w Direct Pipe będzie więcej?
Pierwszy tego typu przewiert został zrealizowany na potrzeby spółki operatora gazociągów przesyłowych. Wszystko wskazuje na to, że następne będą również wykonywane na zlecenie tego inwestora. Tylko w ramach czterech realizowanych w chwili obecnej gazociągów do 2019 r. na zlecenie firmy Gaz-System wykonanych zostanie łącznie 649 przewiertów, z czego 16 przejść będzie wykonanych w technologii Direct Pipe. Osiem z nich w 2018 r., kolejne osiem w 2019 r. – wyjaśnił Roland Kośka, reprezentujący inwestora.
Płuczki wiertnicze
Wraz ze wzrostem dystansów i średnic, na których wykonywane są przewierty HDD, coraz większym wyzwaniem stają się zagadnienia związane z odpowiednim doborem płuczek wiertniczych. Coraz ważniejszym z punktu widzenia firm doradczych jest zagadnienie dotyczące pokonania współczynnika tarcia po to, abyśmy mogli wiercić na dłuższym dystansie i wykonywać otwory o większych średnicach – powiedział Rafał Leśniak (HEADS sp. z o.o.).
Siła tarcia przewodu wiertniczego zależy m.in. od trajektorii przewiertu, ciężaru i geometrii przewodu wiertniczego, kształtu otworu wiertniczego, parametrów reologicznych oraz gęstości płuczki wiertniczej czy stopnia oczyszczenia otworu.
W jaki więc sposób obniżyć współczynnik tarcia? Jednym z nich jest są lubrykanty. Obniżają one współczynnik tarcia otworowego na kontakcie stal ściana otworu lub stal-stal.
Ważnym pytaniem, przed którym stoją firmy realizujące przewierty HDD, jest decyzja o tym, czy decydować się na serwis płuczkowy. Nie może dziwić fakt, że czynnikiem, który wpływa na podjęcie decyzji, są koszty.
W praktyce wygląda to tak, że firmy wiertnicze wybierają dwie drogi. Pierwsza to duże zaufanie do własnego doświadczenia, próba redukcji kosztów przez samodzielny dobór materiałów płuczkowych i samodzielną realizację projektów. Druga droga to wsparcie serwisu płuczkowego od etapu planowania przez optymalizację kosztów materiałów i obsługę serwisową – tłumaczył Jacek Jaworski, (HEADS sp. z o.o.).
Pierwszy przypadek ma miejsce najczęściej podczas realizacji projektów, przy których wykorzystywane są małe wiertnice, gdzie koszt dzienny urządzenia jest stosunkowo niski, ryzyko strat wskutek komplikacji ograniczone niewielką skalą projektu. Podczas realizacji większych projektów, większymi wiertnicami, gdzie popełnienie błędu niesie ze sobą większe ryzyko, serwis płuczkowy jest stosowany częściej.
HDD jest techniką wiertniczą o dużych wymaganiach, wszelkie błędy są kosztowne. Instalacje rurociągów stalowych o średnicy powyżej 500 mm oraz długości powyżej 500 m wymagają wsparcia serwisowego – podsumował Jacek Jaworski.