Partner serwisu

Czym żyje branża bezwykopowa? Relacja z konferencji

Kategoria: inne

HDD: jakie badania wykonywać?

Wśród standardowych działań podejmowanych na etapie badań gruntu przed wykonaniem przewiertów w technologii HDD wymienić należy m.in. badania za pomocą statycznej sondy stożkowej (CPT) oraz pionowe odwierty wykonywane w regularnych odstępach wzdłuż proponowanej trasy. Jednak nie zawsze są one wystarczające. Okazuje się bowiem, że w przypadku niektórych projektów konieczne jest wykonanie dodatkowych analiz. Do tej grupy projektów zaliczyć należy m.in. realizację projektów offshorowych. O wyzwaniach na tej płaszczyźnie mówił dr Henk M.G. Kruse (Deltares). Przykładem do rozważań na ten temat był najdłuższy na świecie przewiert HDD – o długości 4,6 km wykonany na dnie morza na północy Holandii. Na potrzeby tej inwestycji wykonano profilowanie sejsmiczne oraz standardową analizę podłoża tylko w punktach otworów startowych. Później zastosowano metodę wykorzystującą kombinację HDD, analizy miejsca oraz testu wykonalności. Uzyskane dane zostały wykorzystane do opisania geotechnicznych właściwości struktury podłoża. Pomiary wszystkich parametrów, łącznie z utratą płynów i niebezpośrednio mierzonymi ryzykami wiercenia (takimi jak niestabilność odwiertu), zostały ocenione w celu określenia wykonalności projektu – tłumaczył Henk M.G. Kruse.

Duże znaczenie w realizacji projektów wiertniczych HDD ma również analiza wykonalności, na co w swojej prezentacji uwagę zwrócił Robert Osikowicz (ROE). Jest to szczegółowy dokument służący do oceny mocnych i słabych stron projektu oraz przedstawienia kierunków działań pozwalających na udoskonalenie jego założeń i osiągnięcie satysfakcjonującego wyniku w obszarze technicznym, organizacyjnym, prawnym i finansowym – tłumaczył Robert Osikowicz. Zawiera również ocenę przedstawionych wariantów technicznych (możliwości zastosowania wyselekcjonowanej techniki) – dodał.

Analiza wykonalności wraz z planem wykonalności to dokumenty, które wymagają szczególnej dbałości i troski o detale. Powinny być ustandaryzowane przygotowywane dla każdego złożonego zadania wiertniczego niezależnie od wybranej metody konstrukcyjnej (HDD, Direct Pipe czy mikrotunelowanie). Dlatego również koszty wykonania niezbędnych dokumentów powinny zostać uwzględnione w budżecie projektu. Ocenę jakości przedłożonej analizy (planu wykonalności) należy pozostawić inwestorowi, konsultantowi projektu lub inspektorowi nadzoru – powiedział Robert Osikowicz.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ