Partner serwisu

Wyciekom mówimy STOP

Kategoria: Sieci wod-kan

Sieć wodociągowa Lidzbarka Warmińskiego od czerwca 2010 posiada system monitoringu przepływów oraz ciśnienia wody podawanej do miasta. System monitorowania sieci pracuje w oparciu o zdalny przesył wartości przepływów i ciśnienia systemu GSM przy udziale nowoczesnych rejestratorów modułowych CELLO.

Wyciekom mówimy STOP

System w Lidzbarku
    Wartości przepływów wody podawanej do sieci wodociągowej miasta rejestrowane są przez nowoczesne impulsowe, dwuzakresowe wodomierze śrubowe wody zimnej klasy B typu Woltex WE.
    Zbiornik Wieżowy opomiarowano poprzez zainstalowanie ingerencyjnego przepływomierza elektromagnetycznego: SITRANS FM MAGFLO ZR 5100 DN 150 PN 16. Przekaz wartości ciśnienia i przepływów z wodomierzy i przepływomierza na rejestratory danych odbywa się za pomocą systemu impulsatorów typu CYBLE Sensor. 
    Dane o przepływach i ciśnieniu wody zapisywane są za pośrednictwem dwóch rejestratorów kanałowych typu CELLO GSM z wbudowanym modemem GSM do transmisji danych i czujnikiem ciśnienia. Wartości przepływów wraz z ciśnieniem przekazywane są za pośrednictwem sms-ów binarnych na modem komunikacyjny stanowiska dyspozytorskiego w siedzibie PWiK w Lidzbarku Warmińskim.
    Odbiór danych ze stacji uzdatniania wody (SUW) oraz analiza przepływów i wartości ciśnienia panującego w sieci są realizowane przez stanowisko dyspozytorskie za pomocą programu PMC Plus. Monitoring ten pozwala na ciągłą obserwację pracy sieci wodociągowej jej przypływów i wahnięć ciśnienia panującego w sieci.
    Dane zapisywane w systemie pozwalają na analizę funkcjonowania sieci wodociągowej miasta i bardzo szybką interwencję w sytuacji wystąpienia awarii w sieci wodociągowej czy też usterek zaistniałych na SUW. System ten pozwala na zdiagnozowanie sieci pod względem strat wody i rodzących się wycieków.
    Za pośrednictwem programu do odczytu danych możemy obserwować i odbierać sygnały „zwrotne ze strony sieci”, czyli zachowanie się układu sieci wodociągowej po przeprowadzonej interwencji – usunięciu zaistniałej awarii.

Całość artykułu w pliku do pobrania.

Źródło fot. www.sxc.hu

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ