Co dalej z taryfami? Jest projekt ustawy
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy zmieniającej ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Projekt ustawy nakłada na gminy obowiązek przygotowania nowego regulaminu dostarczenia wody i odprowadzania ścieków w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Regulamin uprzednio będzie musiał uzyskać akceptację organu nadzoru.
Organem nadzorującym działalność wodno-kanalizacyjną będzie dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wyłączone zostaną dotychczasowe kompetencje gmin. Dyrektorzy odpowiedzialni będą min. za: zatwierdzanie taryf; rozstrzyganie sporów pomiędzy przedsiębiorstwami wodociągowo – kanalizacyjnymi a odbiorcami usług w sprawach odmowy zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzenie ścieków przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne oraz w przypadkach odcięcia od sieci lub odmowy zawarcia umowy o przyłączenie odbiorcy do sieci; zbieranie i przetwarzanie informacji dotyczących przedsiębiorstw wodociągowo - kanalizacyjnych, w szczególności obliczanie i publikowanie informacji o średnich cenach dostawy wody i odbioru ścieków.
Zgodnie z założeniami projektu przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, w terminie 120 dni przed wejściem w życie taryf będzie musiało przestawić organowi nadzoru wniosek o ich zatwierdzenie. Taryfy określane będą na okres trzech lat (z możliwością ich skrócenia).
Cały projekt ustawy przeczytasz poniżej.
Komentarze