ZWiK Łódź przeprowadził bezwykopową naprawę przyłącza kanalizacyjnego
Blisko 50-metrowe, przebiegające w poprzek jezdni przyłącze kanalizacyjne przy ulicy Łagiewnickiej w Łodzi uległo awarii. Do jego usunięcia pracownicy ZWiK zastosowali metodę krakingu- bezwykopowego usuwania awarii. W miejsce starej rury kanalizacyjnej przy użyciu siłowników zostało wprowadzone pod ziemią nowe przyłącze.

Metodę zwaną krakingiem statycznym stosowano dotychczas przy wymianie starych rur wodociągowych. Po raz pierwszy pracownicy ZWIK wykorzystali ją w Łodzi przy naprawie kanalizacyjnego przyłącza. Wymiana uszkodzonego fragmentu rury metodą tradycyjną polega na odkopaniu jej i wymianie na nową. W przypadku Łagiewnickiej oznaczałoby to zniszczenie nawierzchni niedawno wyremontowanej ulicy oraz torowiska. Konieczne byłoby również zamknięcie ruchu ulicznego i wprowadzenie zmian w komunikacji miejskiej na czas usuwania awarii jak i odtwarzania nawierzchni ulicy i torowiska.
Metoda krakingu polega na przeciągnięciu siłownikami hydraulicznymi przez znajdującą się pod ziemią rurę specjalnego noża. Po rozcięciu rury, w jej miejsce instaluje pod ziemią nowy odcinek sieci. Na ulicy Łagiewnickiej usuwanie awarii trwało 3 godziny, a nie kilkanaście dni.
W Łodzi stosuje się również bezwykopową naprawę kanałów przy użyciu elastycznych rękawów z włókna szklanego utwardzanych światłem UV.
Komentarze