Światowy Dzień Wody. Jak chronić zapasy wody pitnej dla przyszłych pokoleń?
Światowy Dzień Wody, który obchodzimy dzisiaj, ma nam przypominać, że ponad pół miliarda mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Zasoby bezpiecznej do picia wody kurczą się błyskawicznie, podczas gdy na Ziemi jest coraz więcej ludzi, którzy mają coraz większe potrzeby. Dlatego już dziś należy chronić zapasy wody pitnej dla przyszłych pokoleń.

- Duże straty czystej wody powodują także nieszczelne rurociągi wykonane z tanich, nieodpornych na mechaniczne uszkodzenia materiałów o krótkiej żywotności oraz wycieki z rurociągów kanalizacyjnych, które przenikają do wód gruntowych i rzek – informuje Tomasz Fusek, dyrektor zarządzający Saint-Gobain PAM, która jest światowym liderem w produkcji rur wodociągowych i kanalizacyjnych z żeliwa sferoidalnego. - Obecnie bardzo istotnym i szeroko dyskutowanym aspektem jest zapewnienie bezawaryjnej dostawy wody szczelnymi rurociągami, odpornymi na mechaniczne uszkodzenia oraz zanieczyszczenia przenikające przez ścianki rurociągu. Jednak często pomijany jest równie istotny aspekt dotyczący ochrony zapasów wody pitnej przed zanieczyszczeniami powstającymi na skutek wycieków z rurociągów kanalizacyjnych, które przenikają do wód gruntowych i rzek – dodaje Tomasz Fusek.
Polskie zasoby naturalne są bardzo ograniczone, porównywalne do zasobów Egiptu. Polska ma najmniej wody wśród wszystkich krajów europejskich, amerykańskich czy nawet w porównaniu z wieloma krajami środkowej Afryki oraz południowej i środkowej Azji. Mając na uwadze coraz rzadsze zasoby naturalne w Polsce oraz coraz większe zapotrzebowanie na czystą wodę, należy ją chronić i zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń. Jest to niezwykle trudne w szybko i intensywnie zmieniającym się świecie, jednak istnieją rozwiązania, które to umożliwiają.
System SMARTPIPE jest ucieleśnieniem polityki dbałości o ekologię i zasoby naturalne Saint-Gobain PAM
Dzięki zastosowaniu rur z żeliwa sferoidalnego o najmniejszym współczynniku awaryjności wśród materiałów stosowanych do produkcji rur oraz fabrycznej instalacji systemu monitoringu i detekcji, system SMARTPIPE daje możliwość natychmiastowego zlokalizowania ewentualnego wycieku z dokładnością do 10 cm.
System składa się z rur z żeliwa sferoidalnego z fabrycznie nałożoną powłoką zewnętrzną składającą się z dwóch warstw polietylenowych, pomiędzy którymi znajduje się przewód elektryczny oraz urządzeniu naziemnym, całkowicie bezobsługowym, kontrolującym w sposób ciągły opór elektryczny pomiędzy opisanym powyżej przewodem elektrycznym a gruntem lub przepływającym rurociągiem medium. W przypadku wystąpienia uszkodzenia rurociągu z zewnątrz bądź od wewnątrz spada monitorowany opór elektryczny, co zostaje natychmiast zarejestrowane i przekazane na telefon komórkowy pracownika dyżurnego jednostki nadzorującej (np. przedsiębiorstwo wodociągowe).
System SMARTPIPE jest odporny mechanicznie w dużej mierze, dzięki wytrzymałości żeliwa sferoidalnego, który cechuje się niezmienną w czasie dużą niezawodnością pracy i najniższą awaryjnością. Rury z żeliwa sferoidalnego posiadają odporną na dyfuzję (przenikanie) ściankę, co wyklucza przenikanie szkodliwych zanieczyszczeń od transportowanego medium (ścieki sanitarne) do środowiska oraz od zanieczyszczonych gruntów (pestycydy) do transportowanej wody pitnej. Ponadto rury z żeliwa sferoidalnego są łączone dzięki automatycznym połączeniom kielichowym, również w wersji przenoszącej siły wzdłużne (połączenia nierozłączające się samoczynnie). Sposób połączeń pozwala na szybki montaż, bez użycia dodatkowego sprzętu (zgrzewarki, spawarki, agregaty itd.), a dzięki możliwości odchyleń kątowych w kielichach łatwe jest omijanie przeszkód terenowych.
Obszary zastosowań dla systemu SMARTPIPE są różnorakie i zawierają zarówno systemy dostawy wody pitnej, jak i odbioru ścieków sanitarnych czy przemysłowych. Rekomendujemy zastosowanie tego systemu wszędzie tam, gdzie występują zwiększone wymagania bezpieczeństwa, ryzyko wycieku czy też skażenia wód gruntowych i rzek.
- Od ok. 20 lat dostarczamy rury wodociągowe do MPWiK w Krakowie. W tym czasie dostarczyliśmy tyle kilometrów rurociągów co odległość drogowa z Krakowa do Gdańska (przeliczone dla wagowego odpowiednika rury DN 200- przyp.red.). Wspominam o Krakowie, ponieważ woda płynąca z wodociągów miejskich w Krakowie jest drugą najczystszą wodą na świecie według rankingu Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu. Znaczna część wody w Krakowie przesyłana jest rurociągami z żeliwa sferoidalnego Saint-Gobain PAM. Od początku naszej współpracy wodociągi krakowskie dbają o wysoką jakość materiałów do przesyłu wody, aby zapewnić mieszkańcom Krakowa dostęp do czystej wody pitnej w kranie, lepszej niż ta, którą można kupić w plastikowych butelkach w sklepie – podsumowuje dyrektor Fusek.
Szanujmy czystą wodę oraz stawiajmy na pewne i ekologiczne rozwiązania, aby dostęp do czystej wody zapewnić przyszłym pokoleniom. Zacznijmy wypełniać swój własny dekalog ekologiczny, wybierzmy rozwiązania, które zabezpieczą wodę pitną dla przyszłych pokoleń.
Komentarze