Partner serwisu
31 lipca 2018

GPW: Mimo upałów system zaopatrzenia w wodę pitną funkcjonuje prawidłowo

Kategoria: Aktualności

Mimo trwającej kilka miesięcy suszy rolniczej i utrzymujących się wysokich temperatur powietrza zarządzany przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów system zaopatrzenia w wodę do picia funkcjonuje prawidłowo, tak żeby nikomu nie zabrakło wody.

GPW: Mimo upałów system zaopatrzenia w wodę pitną funkcjonuje prawidłowo

Choć od maja do końca lipca mieszkańcy regionu wypili blisko 3 mln litrów wody pochodzącej ze zbiornika w Goczałkowicach, to wody w tym najważniejszym dla województwa śląskiego rezerwuarze, jest jeszcze bardzo dużo. Utrzymujący się od dłuższego czasu stan wody na poziomie ok. 97 mln m3 powala nawet na kilkutygodniowy zrzut wody ze zbiornika.

Obecnie, co sekundę ponad 10 metrów sześciennych wody wypływa przez zaporę aby podtrzymać życie przyrodnicze na terenach rozciągających się w promieniu 80 km. Takie działania wprawdzie obniżą w ciągu 3 tygodni poziom wody z jeziorze o 25 cm, ale w niczym nie zagrozi to bezpieczeństwu dostaw wody do picia dla 3,5 mln mieszkańców regionu.

Pełny wody jest też drugi zbiornik w Kozłowej Górze, gdzie znajduje się ponad 9 mln metrów sześciennych. Stąd wodę otrzymują m.in. mieszkańcy Piekar Śląskich, Bytomia, Bobrownik, Radzionkowa, Chorzowa i Świętochłowic. Także we wszystkich ujęciach głębinowych będących w dyspozycji GPW, a zaopatrujących głównie północną część regionu korzystającą z zasobów Spółki, nie zanotowano żadnych spadków zwierciadła wody w studniach. .

Unikatowy w skali kraju śląski system zaopatrzenia w wodę nie bez powodu nazywany jest arcydziełem sztuki inżynieryjnej. Liczy 900 kilometrów rur o przekroju dorosłego człowieka i pierścieniowo oplata największe miasta województwa. Do tego dochodzi 11 punktów uzdatniania wody, w tym najnowocześniejszy zakład w Goczałkowicach. Główne ujęcie wody dla aglomeracji śląskiej znajduje się w nurcie jednej z najczystszych górskich rzek Sole. Stąd magistralami wodnymi grawitacyjnie woda płynie do Zakładu w Goczałkowicach, a dalej po uzdatnieniu dostarczana jest dla półtora miliona mieszkańców. To wszystko powoduje, że GPW jako jedyne przedsiębiorstwo wodociągowe w przypadku awarii czy klęski żywiołowej, np. suszy, jest w stanie dostarczyć wodę na drugi kraniec województwa.

W gminach korzystających z potencjału systemu GPW nikt nie musi bać się nawet największej suszy. Przekonano się o jego nieocenionej roli trzy lata temu, podczas studniowej suszy. Wówczas, wiele prywatnych oraz gminnych studni wyschło i w kilku rejonach Śląska po prostu nie było wody do picia. Za to system zaopatrzenia w wodę GPW zdał ten egzamin celująco. Ci, którzy z niego korzystali ani jednego dnia nie musieli martwić się o wodę.

Dlatego marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa namawia samorządy, aby zamiast poszukiwać własnych, lokalnych ujęć wody współpracowały z potężnym systemem GPW. Dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców nie warto ryzykować i w imię fałszywej autonomii budować swój własny kosztowny i niepewny wodociąg – apeluje marszałek W. Saługa.

źródło: gpw.katowice.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ