Partner serwisu
02 października 2018

Zakończenie I etapu modernizacji wodociągu w Dąbrowie Górniczej

Kategoria: Aktualności

W połowie października zakończy się pierwszy etap modernizacji wodociągu, który dostarcza wodę do blisko 20 tys. mieszkańców południowych dzielnic Dąbrowy Górniczej. W efekcie już w październiku znacząco zostaną ograniczone występujące tam okresowo awarie i przerwy w dostawach wody.

Zakończenie I etapu modernizacji wodociągu w Dąbrowie Górniczej

Przebudowa istniejącego wodociągu to jedna z największych i najbardziej skomplikowanych inwestycji tego typu w ostatnich latach w woj. śląskim, a w Dąbrowie Górniczej to największe takie przedsięwzięcie od 30 lat. Łącznie kosztować będzie ok. 10 mln zł, a za jego realizację odpowiada Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów – właściciel modernizowanej infrastruktury. Pierwszy z trzech etapów inwestycji obejmujący remont zbiorników wodnych w Łośniu dobiega końca. W czerwcu zostały one wyłączone z sieci na czas modernizacji, teraz zostaną ponownie włączone. To operacja niezwykle skomplikowana i będzie wiązała się z przejściowymi utrudnieniami dla mieszkańców.

W związku z tym od godz. 5 nad ranem 9 października do 11 października 2018 r. w dzielnicach: Błędów, Łęka, Okradzionów, Strzemieszyce Małe, Łosień i ulicach: Roździeńskiego, Tworzeń, Zaplecze mogą wystąpić zakłócenia w dostawie wody tj.: okresowe pogorszenie jakości wody w zakresie barwy i smaku oraz wahania ciśnienia do braków wody włącznie. W przypadku wystąpienia braków wody będzie ona dostarczana beczkowozami.

- W czerwcu, w operację wyłączenia zbiorników wodnych w Łośniu, których zadaniem jest stabilizacja przepływu wody, zaangażowaliśmy ogromne zasoby ludzkie i sprzętowe. Łącznie przez trzy dni pracowało wtedy około 100 osób z Dąbrowskich Wodociągów i GPW, 9 ogromnych cystern z wodą, kilka beczkowozów i jedyna taka w Polsce mobilna stacja uzdatniania wody. Dzięki temu nikomu w Dąbrowie Górniczej nie zabrakło wówczas wody. Robimy wszystko, by podobnie było i tym razem – mówi Aleksandra Konderak, Kierownik Działu Wodociągów w Dąbrowskich Wodociągach.

Mimo, że system wodociągowy w południowych dzielnicach Dąbrowy Górniczej działał przez 4 miesiące w układzie awaryjnym, to nie wystąpiły żadne poważne problemy czy braki wody. Po włączeniu zbiorników w Łośniu od połowy października w tym rejonie zdecydowanie rzadziej będzie dochodziło do zakłóceń jakości wody. Natomiast w 2020 roku, po zakończeniu wszystkich 3 etapów inwestycji, awarie zostaną całkowicie wyeliminowane.

Bieżące informacje o pracach można znaleźć:

• na stronie internetowej www.dabrowskie-wodociagi.pl w zakładce Komunikaty,

• w rejonie wykonywanych prac na słupach ogłoszeniowych, klatkach schodowych itp.,

• w wiadomościach SMS po zarejestrowaniu się do Systemu Powiadamiania INFO SMS Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej – powiadomienia.dabrowa-gornicza.pl – wybierając jako rodzaj powiadomienia pole Media Dąbrowa,

• pod bezpłatnym numerem 994 – aktualnych informacji udziela Centrum Dyspozytorskie Dąbrowskich Wodociągów.

Podstawowe informacje o inwestycji

Kompleksowa modernizacja magistrali wodociągowej dostarczającej wodę z głębinowych ujęć w Łazach Błędowskich realizowana jest w trzech etapach w latach 2018-2020. Pierwszy etap, który zostanie zakończony w październiku 2018 r. obejmuje modernizację olbrzymich zbiorników w Łośniu przebudowę rur oraz wymianę armatury (zasuw i przepustnic). W drugim i trzecim etapie realizowanym do 2020 r. zapowiedziano przebudowę blisko 8 km magistrali wodociągowej od ul. Podlesie/Al. Młodych do zbiorników w dzielnicy Łosień wraz z przebudową przepompowni wody oraz modernizację magistrali żeliwnej na odcinku 7 km: od zbiorników w Łośniu do Stacji Uzdatniania Wody Łazy Błędowskie.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ