Partner serwisu
15 października 2018

200-letnia zabytkowa śluza Swoboda otwarta po remoncie

Kategoria: Aktualności

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otworzyło w sobotę (13.10.2018r.)  odremontowaną śluzę Swoboda na Kanale Augustowskim. Koszt prac to 5,1 mln zł.

200-letnia zabytkowa śluza Swoboda otwarta po remoncie

„To była ostatnia śluza, która czekała na remont. Na kanale zostaną nam do wykonania takie prace jak umocnienia brzegów, wymiana palisad, a także zabytkowe budynki przy kanale, gdzie mieszkają pracownicy obsługujący śluzy” - powiedział dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku PGW Wody Polskie Mirosław Markowski.

Śluza Swoboda jest siódmą z kolei śluzą na Kanale Augustowskim. Wybudowano ją w latach 1826 – 1827 pod kierunkiem kapitana Korpusu Inżynierów Jana Pawła Lelewela. Jej długość wynosi 45,4 m a szerokość 6 m. Poprzez prawie kilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego (zwanego Kanałem Swoboda) łączy Jezioro Studzieniczne z Jeziorem Ślepym. Różnica poziomów między jeziorami wynosi 1,7 m. Z jej nazwą wiąże się legenda: „Budowniczowie, którzy w tym miejscu kopali kanał to byli chłopi pańszczyźniani, którym obiecano, że jeżeli szybko przekopią kanał to zostaną uwolnienie od obowiązków pańszczyźnianych. W tym miejscu miało dojść do tego uwolnienia stąd nazwa śluzy Swoboda” – mówił Maciej Ambrosiewicz- historyk, pracownik Wigierskiego Parku Narodowego.

Otwarciu Śluzy Swoboda towarzyszył rodzinny piknik edukacyjny „Jesień nad Kanałem Augustowskim” zorganizowany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Na uczestników czekał darmowy rejs statkiem z Augustowa na śluzę Swoboda (to najdłuższy rejs Żeglugi Augustowskiej - 120 minut pięknych krajobrazów Kanału i Puszczy Augustowskiej), pokazy i stoiska Służb Ratowniczych, Parków Narodowych, Lasów Państwowych oraz występy zespołów. Biorący udział w pikniku mogli dowiedzieć się jak reagować, gdy wywróci się kajak, jak nieść pomoc sobie i innym, jak bezpiecznie przekroczyć granicę drogą wodną na przejściu Rudawka-Lesnaja na Kanale Augustowskim, czy przejść szybki kurs reanimacji i resuscytacji.

Na najmłodszych uczestników pikniku czekały gry, zabawy, nauka wędkowania i konkursy z nagrodami. ”Bardzo mi się tu podoba, nigdy nie byłem nad wodą w lesie, gdzie można było się tak fajnie bawić” – powiedział 6-letni Michał.

źródło: kzgw.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ