Tłumy uczniów na największej w Polsce lekcji o wodzie
Rekordową frekwencją cieszyła się tegoroczna największa w Polsce lekcja o wodzie zorganizowana przez GPW w Centrum Targowym EXPO w Sosnowcu, jej tematem był najcenniejszy na ziemi skarb.

Tym razem już na początku września zabrakło wolnych miejsc dla chętnych do uczestnictwa w tej wyjątkowo atrakcyjnej lekcji o wodzie. Głównym jej hasłem było: „Woda nasz skarb”, a interaktywne prezentacje dotyczyły wszystkich dziedzin naszego życia, w których woda jest niezbędna. Jak obliczają organizatorzy w dwóch dniach lekcji, czyli 24 i 25 października, uczestniczyło 1600 dzieci i młodzieży z kilkunastu szkół województwa śląskiego.
To co działo się w tych dniach na powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych okazało się prawdziwym edukacyjnym hitem. Każdy z uczniów podążając specjalnym labiryntem wiedzy mógł przekonać się jaką drogę pokonuje kropla wody aby z rzeki znaleźć się w naszych kranach.
Ekspozycja gospodarstwa rybackiego GPW była oblegana przez młodzież niemal non - stop, a kierownik Rybaczówki Łukasz Pszczeliński dwoił się i troił, żeby pokazać żywe drapieżniki przywiezione prosto z Jeziora Goczałkowickiego i opowiedzieć o ich wyjątkowej roli w oczyszczaniu wody do picia. Natomiast warsztaty oraz eksperymenty prowadzone przez Aleksandra Trzęsickiego udowodniły, że z wodą można zrobić niemal wszystko i nie zawsze będą to eksperymenty bezpieczne, a Danuta Kuriata ze swoim zespołem pokazywała w specjalnej kolumnie filtracyjnej w jaki sposób z wody z jeziora robimy taką, która nadaje się do picia. Zaskoczeniem dla wielu było pokazanie węgla aktywnego z orzechów kokosowych pochodzących z Azji, który jest wykorzystywany do oczyszczania wody w największym w kraju Zakładzie Uzdatniania Wody w Goczałkowicach. Z kolei uczniowie z I LO w Mysłowicach wciągali do wspólnej zabawy organizując happening pytając o to czy pić wodę z kranu czy nie oraz zapraszając do zrealizowania się w szybkich konkursach plastycznych o wodzie
Katowickie i sosnowieckie wodociągi zaprezentowały techniki badania jakości wody oraz funkcjonowania nowoczesnej oczyszczalnia ścieków, a siemianowickie wodociągi w specjalnych pokazach w 3D zadziwiły filmem o życiu podwodnym.
Strzałem w dziesiątkę okazała się strefa bezpieczeństwa wodnego
Ratownicy z WOPR-u oraz policjanci z oddziału prewencji uczyli niemal każdego uczestnika lekcji jak ratować ludzi, którzy stali się ofiarami wypadków nad wodą. Była to też świetna okazja do przypomnienia zasad postępowania z tym niebezpiecznym żywiołem jakim może okazać się woda.
Swoje święto w tych dniach mieli też laureaci Olimpiady Wiedzy o GPW, którym w imieniu zarządu prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Łukasz Czopik wręczył nagrody za zwycięstwo w tej rywalizacji.
Wszystko to okraszone wodnymi zabawami, śmiechem, nagrodami w quizach - oczywiście o wodnej tematyce.
Komentarze