Czego Jaś o wodzie się nie nauczy...
W realizowanym przez GPW specjalnym programie edukacji o wodzie uczestniczyło już około 15 tysięcy dzieci i młodzieży ze szkół oraz przedszkoli objętych patronatem Spółki, a chodziło nie tylko o zabawę ale i przekazanie wiedzy potrzebnej nie tylko młodym ludziom.

To był kolejny rok, w którym GPW SA zachęcało dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców do zgłębiania tematyki związanej z wodą. W tym roku stawiano przede wszystkim na ekologię i rolę wody jako najważniejszego surowca na Ziemi. W 15 placówkach edukacyjnych objętych patronatem GPW powstało wiele lekcji o wodzie i nie były to typowe lekcje, odbywające się szkole, ale często w obiektach Spółki. Niekonwencjonalne, ciekawe zajęcia przyciągały tłumy młodzieży.
W tym roku niezwykle interesujące okazały się warsztaty, które zorganizowano wraz ze szkołą ZSO nr 1 w Mysłowicach. Były to zajęcia edukacyjne o wodzie, których celem stało się wykorzystanie, wypracowanych w ramach ubiegłorocznej kampanii „300 H20Lubię to!”, najatrakcyjniejszych pomocy naukowych i metod prowadzenia lekcji o wodzie oraz zastosowanie ich w prowadzeniu zajęć z różnych przedmiotów. Eksperci z GPW zatem prowadzili lekcje i w ciekawy sposób przekazywali wiedzę na lekcjach historii, biologii i geografii, mówili o węglu aktywny i jego roli w oczyszczaniu wody, o roli zbiornika goczałkowickiego w ekosystemie i historii wydobywania wody. Warsztaty zakończyły się debatą oksfordzką, podczas której doszło do ciekawej wymiany zdań na temat picia wody z kranu.
W konkursie wiedzy o wodzie wystartowała ponad setka dzieci z pięciu szkół z Katowic i Piekar Śląskich
Rywalizowano o najlepsze miejsca w zabawowym konkursie pod zbiorczym i wiele mówiącym tytułem „Skąd się bierze woda w kranie”. Pytania były trudne, a nagrody atrakcyjne. Nikt więc żartów sobie nie robił, zwłaszcza, że każdej drużynie aktywnie i głośno kibicowała spora grupa ich koleżanek i kolegów. Gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 11 w Katowicach, która nie tylko zaoferowała gościnnie udekorowane pomieszczenia ale i zadbała o dodatkowe atrakcje da uczestników konkursów promujących wiedzę o wodzie.
Z okazji Dnia Dziecka w Stacji Uzdatniania Wody w Maczkach dla dzieci ze szkół i przedszkoli objętych patronatem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów zorganizowano grę terenową, jej uczestnicy mogli popisać się wiedzą o wodzie i sprawdzić się w biegu na czas z przeszkodami.
We wrześniu i październiku po raz trzeci zaproszono młodzież ze szkół województwa śląskiego do udziału w konkursie pn. „Internetowa Olimpiada Wiedzy o GPW”, której celem jest promocja działań podejmowanych przez Spółkę jako strażnika bezpieczeństwa wodnego w regionie.
Najlepszym podsumowaniem naszych tegorocznych działań była zorganizowana podczas pażdziernikowych targów HydroSilesia interaktywna lekcji o wodzie. Głównym jej hasłem było: „Woda nasz skarb”, a prezentacje dotyczyły wszystkich dziedzin naszego życia, w których woda jest niezbędna. Jak obliczają organizatorzy w dwóch dniach lekcji, uczestniczyło 1600 dzieci i młodzieży z kilkunastu szkół województwa śląskiego. To co działo się na powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych okazało się prawdziwym edukacyjnym hitem. Każdy z uczniów podążając specjalnym labiryntem wiedzy mógł przekonać się jaką drogę pokonuje kropla wody aby z rzeki znaleźć się w naszych kranach. A taka wiedza przyda się rzecz jasna nie tylko młodzieży.
Komentarze