Partner serwisu
25 stycznia 2019

Ile energii z biogazu wytworzył tyski aquapark i oczyszczalnia ścieków?

Kategoria: Aktualności

Roczna produkcja energii w elektrociepłowniach biogazowych tyskiej oczyszczalni ścieków i Wodnego Parku Tychy mogłaby pokryć potrzeby energetyczne 35-tysięcznego miasta - podaje portal noweinfo.pl

Ile energii z biogazu wytworzył tyski aquapark i oczyszczalnia ścieków?

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej, które wybudowało i administruje aquaparkiem, podsumowało pierwsze półroczne funkcjonowania obiektu pod kątem wydajności ekologicznych urządzeń energetycznych.

Biogaz wytwarzany w tyskiej oczyszczalni ścieków jest podstawowym źródłem energii elektrycznej i cieplnej dla Wodnego Parku Tychy.
Od maja do grudnia 2018 r. elektrociepłownie biogazowe w oczyszczalni ścieków i w Wodnym Parku Tychy wyprodukowały 20 500 MWh energii pokrywając zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną obu obiektów - informuje Michał Pawlak, specjalista ds. promocji RCGWŚ.

Wytworzenie takiej ilości energii w tradycyjnych elektrowniach węglowych wymagałoby spalenia 5 415 ton węgla kamiennego, czyli 91 wypełnionych po brzegi wagonów kolejowych.

Wykorzystanie OZE

Dzięki wykorzystaniu odnawialnych Źródeł energii (OZE) uniknięto emisji 8 355 ton dwutlenku węgla, a do atmosfery nie trafiły także pyły i inne zanieczyszczenia.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA od 2006 r. jest producentem energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Biogaz powstaje w tyskiej oczyszczalni ścieków w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych. Dwie elektrownie biogazowe – w oczyszczalni i aquaparku – połączone są sześciokilometrowym rurociągiem i zapewniają energię elektryczną i cieplną obu obiektom.

- Samowystarczalność energetyczna obu obiektów jest ewenementem w skali nie tylko europejskiej – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGWŚ. – Produkowana przez nas nadwyżka energii elektrycznej została sprzedana do sieci Tauronu i od maja do grudnia 2018 r. wyniosła 1 800 MWh. To więcej niż zapotrzebowanie w tym czasie na energię elektryczną tyskich trolejbusów – dodaje Zbigniew Gieleciak.

Więcej na portalu noweinfo.pl

źródło: noweinfo.pl
fot. RCGWŚ SA
pio
2019-01-31
Z artykułu wynika, że spalanie biogazu nie wiąże się z emisją CO2. To co jest otzrymywane w wyniku spalania?
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ