Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Bochni
Stan zaawansowania prac przy rozbudowie oczyszczalni ścieków w Bochni wynosi ok. 70 proc. Zakończenie budowy planowane jest za kilka miesięcy - podaje portal bochnianin.pl

Inwestycja o pełnej nazwie „Rozbudowa i przebudowa ciągu technologicznego na oczyszczalni ścieków w Bochni wraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i usprawnieniem zarządzania majątkiem sieciowym” pochłonie 77 414 559,01 zł. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bochni otrzymało 39 904 280,63 zł unijnego dofinansowania. Brakującą część funduszy MPWiK dokłada z własnego budżetu.
Dwa zadania
Cały projekt składa się z dwóch zadań inwestycyjnych. Pierwsze obejmuje budowę nowych obiektów i modernizację istniejących, które zapewnią ulepszenie procesu oczyszczania ścieków, poprawę gospodarki osadowej, zmniejszenie emisji substancji złowonnych, powstających w trakcie pracy oczyszczalni, powstanie możliwość produkcji energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby własne oczyszczalni z produktu przeróbki osadów ściekowych tj. biogazu.
Podstawowy zakres zadania to: rozbudowa linii technologicznej przeróbki osadów ściekowych, budowa suszarni słonecznej osadów ściekowych, instalacji do wytwarzania i przeróbki biogazu na energię elektryczną i cieplną wraz montażem i uruchomieniem agregatu kogeneracyjnego.
Drugie zadanie inwestycyjne dotyczy usprawnienia zarządzania majątkiem sieciowym wodociągowo-kanalizacyjnym. W ramach tego działania planowana jest budowa inteligentnych systemów sterowania i nadzoru nad systemem wodociągowym oraz kanalizacyjnym.
Jakie będą efekty?
Efektem działań będzie integracja systemów informatycznych klasy GIS ze skorelowanymi modelami hydraulicznymi, aparaturą kontrolno-pomiarową i automatyką (AKPiA), systemami informatycznymi, nadzorującymi przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego (SCADA), integracja z systemem technicznej, a także handlowej obsługi klientów, wymiana armatury oraz urządzeń dostosowanych do płynnej regulacji siecią, nadzór nad sieciowymi pompowniami ścieków oraz hydroforniami, instalacja punktów pomiarowych zapewniających optymalną identyfikację i sterowanie całym systemem wodociągowo-kanalizacyjnym.
Zastosowanie nowoczesnych urządzeń w związku z realizacją przedsięwzięcia spowoduje nie tylko ograniczenie wpływu przedsięwzięcia na środowisko, ale w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców, głównie poprzez ograniczenie substancji złowonnych.
W tej chwili w oczyszczalni trwa montaż nowej sieci technologicznej i elektrycznej. Prowadzone są prace wykończeniowe przy nowych obiektach oraz roboty ziemne. Przygotowywane jest też podłoże pod suszarnię osadu. Wkrótce do Bochni trafi konstrukcja, z której będzie wybudowana suszarnia.
– Będzie to największy tego typu obiekt w Polsce. Na powierzchni ok. 1 ha będzie osuszany osad, utworzony ze ścieków, które trafiają do oczyszczalni. Po osuszeniu będzie on zagospodarowany przyrodniczo – wyjaśnia Zbigniew Rachwał, prezes MPWiK w Bochni.
Dzięki realizacji projektu oczyszczalnia wzbogaciła się o zbiornik biogazu, zamknięte komory fermentacji oraz nową stację zagęszczania i odwadniania osadu. We wszystkich obiektach zamontowano urządzenia i sterowniki najlepszych europejskich firm.
Więcej na portalu bochnianin.pl
Komentarze