Dąbrowa Górnicza w oparciu o model
Andrzej Malinowski, Marta Sroczyk, Olimpia Korpeta, Aleksandra Konderak, Cezary Kuban
PWiK Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Wprowadzenie modelu hydraulicznego jest procesem długotrwałym i pracochłonnym. Jak wygląda codzienna praca w zakresie zarządzania siecią wodociągową przy użyciu hydraulicznego modelu komputerowego systemu rozprowadzającego wodę w Dąbrowie Górniczej? Po ponadrocznych doświadczeniach można mówić już o stopniu jego użyteczności oraz efektywności zastosowań.

Pierwszy model hydrauliczny był wdrożony w PWiK Dąbrowa Górnicza w drugiej połowie lat 90., który opracował zespół z Politechniki Krakowskiej, korzystając z autorskiego oprogramowania. Ograniczenia techniczne oprogramowania wymagały wtedy znacznych uproszczeń struktury układu. Stan technik programowania, a w szczególności wizualizacji struktury układu skorelowanej z możliwością wprowadzania danych, utrudniał korzystanie z modelu. Stąd wystąpiła
potrzeba opracowania nowego modelu. W ostatnich latach wdrożono w spółce szereg nowych systemów, między innymi korzystający z mapy numerycznej system GIS (MapInfo), systemy ewidencji sprzedaży, gromadzenia i wizualizacji danych z monitoringu oraz systemy umożliwiające odczyty z rejestratorów Cello i CDL. W roku 2010 rozpoczęto prace nad wdrożeniem nowego modelu hydraulicznego opartego na programie Epanet. Po dokonanej analizie dostępnych programów hydraulicznych wybrany został program Mike Urban, z uwagi na jego możliwość wymiany danych z GIS. W naszym przedsiębiorstwie program Mike Urban jest jednym z elementów modelu biznesowego zarządzania majątkiem. Wdrożenie programu trwało przez okres 2 lat. Od początku 2012 r. model funkcjonuje w przedsiębiorstwie jako narzędzie codziennej pracy.
* * *
Wprowadzenie modelu hydraulicznego jest procesem długotrwałym i pracochłonnym. Dokładność wprowadzonych danych jest proporcjonalna do jego użyteczności. Warto poświęcić więcej czasu na wprowadzanie modelu celem uzyskania dokładniejszego odwzorowania stanu rzeczywistego.
W PWiK Dąbrowa Górnicza powołany został zespół, który przy stałej współpracy ze specjalistami z Politechniki Poznańskiej budował model hydrauliczny sieci wodociągowej. Dzięki przyjęciu takiego systemu wdrażania pracownicy znają program, potrafią samodzielnie tworzyć bazy danych oraz modelować układy wodociągowe. Przyjęcie takiego systemu wdrażania programu jest gwarancją jego użytkowania w codziennej pracy.
W firmie model wykorzystywany jest do codziennej pracy przez pracowników z działów zajmujących się zarówno eksploatacją sieci, dyspozytorów, jak i działów zajmujących się przygotowaniem inwestycji czy wydawaniem warunków dla podłączania nowych odbiorców.
Podsumowując dotychczasową pracę w modelu hydraulicznym, można z całą stanowczością stwierdzić, że działania w programie Epanet i Mike Urban przyniosły wymierne efekty ekonomiczne, jak również pozwoliły na podniesienie standardów obsługi klienta.
Model informatyczny zarządzania siecią wodociągową winien być standardem określającym poziom świadczenia usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę.
Autorzy: Andrzej Malinowski, Marta Sroczyk, Olimpia Korpeta, Aleksandra Konderak, Cezary Kuban
PWiK Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Fot.: Toruńskie Wodociągi
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 3/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |