Dąbrowa Górnicza z nową oczyszczalnią
Oczyszczalna Ścieków Centrum w Dąbrowie Górniczej spełnia najwyższe standardy unijne, zapewnia mieszkańcom Dąbrowy Górniczej bezpieczeństwo, ochronę wód powierzchniowych i podziemnych. To obiekt o wysokim poziomie technologicznym, sterowany w oparciu o centralny zintegrowany system kontroli i nadzoru z wizualizacją prowadzonych procesów oraz monitoringiem wewnętrznym. 27 czerwca 2014 r. odbyło się jej oficjalne otwarcie.
Uroczyste otwarcie
Otwarcia dokonał Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej oraz Zbigniew Podraza Prezydent Dąbrowy Górniczej. Nie było tradycyjnego przecięcia wstęgi, a zamiast tego przedstawiciele zaangażowanych w inwestycję podmiotów wspólnie ułożyli z przestrzennych brył lotnicze zdjęcie obiektu oczyszczalni i terenu należącego do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej. Symboliczne klocki układali przedstawiciele PWiK, Prezydent Dąbrowy Górniczej, przedstawiciele RWE Aqua GmbH, Banku PKO, firmy INSTAL Kraków S. A., Biura Projektów Budownictwa Komunalnego, Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji INWESTOR S.C. , Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz pracowników PWiK.
Woda jak z butelki
Podczas uroczystości Prezes PWiK Andrzej Malinowski przedstawił zaproszonym gościom prezentację dotyczącą zakończonej modernizacji. Zapewnił również, że przefiltrowana przez Oczyszczalnię woda nadaje się do picia, a jej zawartość w składniki mineralne jest porównywalna do wód sklepowych.
- Zdarzają się przypadki, kiedy producenci wody butelkowej, która jest zachwalana jako woda wysoce mineralizowana korzystają otwierając kran, w którym jest nasza woda – mówiła Ewa Klatka, Kierownik Jednostki Realizującej Projekt. Warto podkreślić również różnicę cenową, gdyż 1 litr oczyszczonej wody kosztuje mnie niż 1 gr.
Niska cena
- Na poziom stawek wpływają koszty utrzymania i bieżącej eksploatacji sieci i urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych na terenie gminy, prowadzenie modernizacji posiadanego majątku. W największych miastach cena wody i ścieków wynosi 50 zł brutto, Dąbrowa Górnicza plasuje się w grupie 10-15 zł brutto – powiedział Andrzej Malinowski.
Kwestia biogazu
Poruszona została również kwestia pozyskiwania, w procesie oczyszczania ścieków zwiększonej ilości biogazu, co znacznie poprawiło bilans energetyczny, gdyż jest on wykorzystywany jako źródło energii odnawialnej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Cele energetyczne Oczyszczalni Ścieków „Centrum” są w ten sposób pokrywane w 1/3, co ma znaczący wpływ na obniżenie procesów oczyszczania ścieków i kosztów dla klientów.
Czyste środowisko
Zmodernizowana Oczyszczalnia to obiekt o wysokim poziomie technologicznym. Dzięki hermetyzacji obiektów ograniczona została emisja aerozoli do powietrza atmosferycznego, co zmniejszyło uciążliwości obiektu dla środowiska, w tym dla najbliższego otoczenia oczyszczalni. Przepustowość Oczyszczalni wynosi maksymalnie ponad 60 000 m3/d i została przygotowana do przejęcia ścieków ze zmodernizowanej kanalizacji, w tym ze zlikwidowanej Oczyszczalni w Strzemieszycach
Miejsce na edukację ekologiczną
Kompleksowa modernizacja, poza nadrzędnym celem zrealizowania obiektu o wysokim poziomie technicznym, przyjaznego środowisku, obejmowała również przygotowanie zaplecza dydaktyczno-konferencyjnego, pozwalającego na prowadzenie, w szerokim zakresie edukacji ekologicznej społeczności lokalnej, w tym ścieżki ekologicznej z wykorzystaniem interaktywnych urządzeń audiowizualnych. Wykonanie innowacyjnej makiety interaktywnej jest doskonałym uzupełnieniem programu edukacyjnego prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. Poprzez przestrzenny mapping zaprezentowany na elementach statycznej makiety została przedstawiona walka dobra (oczyszczalnia) ze złem (zanieczyszczony ściek).
Źródło: PWiK Dąbrowa Górnicza
Fot. PWiK Dąbrowa Górnicza