Partner serwisu

Kalisz: 240 tys. zł oszczędności rocznie dzięki fotowoltaice

Kategoria: Aktualności

– Ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 398 kWp rozmieszczone są na trzech obiektach spółki. Pozyskana energia powinna zaspokoić od 10-15% naszego rocznego zapotrzebowania. Przedsiębiorstwo zużywa rocznie około 5000 MWh, zakładając, że uzyskamy 15% zielonej energii z ogniw da nam to oszczędności w rachunku energetycznym na poziomie 240 tys. zł/rok – mówi Andrzej Anczykowski, prezes zarządu PWiK Sp. z o.o. w Kaliszu.

Kalisz: 240 tys. zł oszczędności rocznie dzięki fotowoltaice

Decyzja zapadła w 2016

W 2016 r. Zarząd firmy podjął decyzję o umieszczeniu w planie techniczno-ekonomicznym zadania Budowa ogniw fotowoltaicznych. Realizacja zadania została przewidziana na lata 2018-2019. – Nasz projekt jest spójny ze Strategią Rozwoju Miasta na lata 2014-2024 w pozycji wspieranie efektywności energetycznej, czyli zwiększenia udziału zielonych źródeł energii – podkreśla Andrzej Anczykowski.

398 kWp

W listopadzie 2017 r. została podpisana umowa na realizację zadania z firmą ML System S.A. z Rzeszowa. – Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie inwestycji, ale niestety w ocenie projektu zabrakło kilku punktów – dodaje prezes PWiK Sp. z o.o. w Kaliszu.

Ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 398 kWp rozmieszczone są na trzech obiektach spółki:

  • Stacja Uzdatniania Wody Lis -moc 182kWp
  • Pompownia wody Smolna – moc 140 kWp
  • Dachy obiektów administracyjno-gospodarczych Fabryczna – moc 76 kWp

Pozyskana energia powinna zaspokoić od 10-15% naszego rocznego zapotrzebowania. Przedsiębiorstwo zużywa rocznie około 5000 MWh, zakładając, że uzyskamy 15% zielonej energii z ogniw da nam to oszczędności w rachunku energetycznym na poziomie 240 tys. zł/rok – podkreśla Andrzej Anczykowski.

– Jest to jeden z aspektów dla których podjęliśmy decyzję o budowie fotowoltaiki. Rosnące ceny energii zmuszają do szukania nowych sposobów pozyskania tego medium. Oprócz względów ekonomicznych są aspekty ekologiczne, ograniczenie zużycia energii
ze źródeł konwencjonalnych o wartość około 500 MWh/rok – opowiada prezes PWiK Sp. z o.o. w Kaliszu.

Obecnie

Aktualnie dwa obiekty Lis i Smolna zostały uruchomione w fazie testowej, trwają prace na obiekcie Fabryczna, związane z okablowaniem i włączeniem do sieci elektrycznej naszej spółki. Zgodnie z podpisana umową trzy instalacje powinny zostać oddane do użytku 30 czerwca 2019 r.

Technologia UV w dezynfekcji wody

Inwestycja w fotowoltaikę nie jest jedyną zrealizowaną w ostatnich latach w PWiK Sp. z o.o. w Kaliszu. Kolejna dotyczy wykorzystania technologii UV w dezynfekcji wody.

Z całego zakresu UV, odcinek UV-C często nazywany jest bakteriobójczym ze względu na swoją wysoką dezynfekującą efektywność w stosunku do bakterii, wirusów, grzybów i form przetrwalnikowych. Najwyższą bakteriobójczą wrażliwość mikroorganizmy mają przy długości fali 265 nm – wyjaśnia Andrzej Anczykowski.

Główne zalety UV technologii

  • wysoka efektywność dezynfekcji w stosunku do szerokiego spektrum mikroorganizmów uwzględniając mikroorganizmy odporne na chlorowanie takie jak wirusy i pierwotniaki
  • brak wpływu na fizyko-chemiczne i organoleptyczne właściwości wody, nie powstają uboczne związki, nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania.
  • urządzenia UV są kompaktowe, proste w obsłudze, nie wymagają specjalnych środków bezpieczeństwa.

Nasze przedsiębiorstwo od wielu lat stosuje tego typu dezynfekcję wody. Dzisiaj wszystkie nasze SUW wyposażone są w reaktory z lampami UV. Dodatkowo, aby zwiększyć bezpieczeństwo wody zamontowaliśmy lampę UV na naszej największej pompowni przy ul. Smolnej w Kaliszu – podkreśla prezes PWiK Sp. z o.o. w Kaliszu.

Integralną częścią pompowni wody są 4 zbiorniki wody czystej, które służą jako zbiorniki magazynujące wodę, ale również są zbiornikami sieciowymi, czyli wyrównują nierównomierności rozbiorów wody.

Ułatwienia dla klientów

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. podjął decyzję o rozszerzeniu liczby miejsc, w których można opłacać rachunki za wodę, ścieki i inne usługi świadczone przez nasze przedsiębiorstwo, bez ponoszenia przez wpłacających dodatkowych kosztów (opłat).

Od miesiąca wymienione rachunki można opłacać w 34 placówkach Poczty Polskiej SA, w tym 19 placówkach na terenie miasta Kalisza i 15 znajdujących się na terenie powiatu kaliskiego, gdyż z naszej wody korzystają również mieszkańcy sąsiednich gmin – oznajmia Andrzej Anczykowski.

Dziś, większość klientów kaliskich wodociągów opłaca swoje rachunki wykonując przelewy nie wychodząc z domu za pomocą kont osobistych, do których mają dostęp za pośrednictwem Internetu. Jest jednak pewna grupa osób, zwłaszcza tych nieco wcześniej urodzonych, którzy opłacają rachunki w kasie naszej Spółki. Ta grupa z roku na rok cały czas maleje. Mając jednak na uwadze komfort osób starszych i nie w pełni sprawnych podjęliśmy omawiane działania – tłumaczy prezes PWiK Sp. z o.o. w Kaliszu. – Zaproponowane przez nas rozwiązania sprawią, że rachunki za wodę można opłacić bliżej domu, oszczędzając czas i pieniądze. Nie przyjeżdżając do kasy PWiK samochodem również chronić środowisko naturalne – dodaje.

IBOK

Niezależnie jednak od zwiększenia liczby punktów, gdzie można bez dodatkowych opłat uregulować rachunki, kaliszanie zachęcani są do korzystania z naszego Internetowego Biura Obsługi Klienta (IBOK), za pośrednictwem którego można, np.:

  • otrzymywać faktury w formie elektronicznej (nie drukując faktur w formie papierowej i w ten sposób wspólnie dbać o lasy i otaczające nas środowisko).
  • kontrolować na bieżąco historię wskazań wodomierzy i kontrolować swoje rozrachunki z PWiK Sp. z o.o. w Kaliszu,
  • dokonywać analizy zużycia wody i opłat,
  • przesyłać i otrzymywać wiadomości a także weryfikować dane ewidencyjne.
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ