Pierwszy tydzień wakacji Wody Polskie rozpoczęły akcjami edukacyjnymi w różnych miejscach w Polsce
W sobotę Wody Polskie na Regatach o Puchar Dzielnicy Wisła. Impreza zorganizowana przez Żagle Warszawskie na miejskich bulwarach przyciągnęła tysiące wielbicieli żeglarstwa. Warszawiacy mieli okazję podziwiać pływające po Wiśle Omegi. Chętnie odwiedzali też stoisko z kołem fortuny i wodnymi zagadkami.

Celem regat jest przywrócenie żeglarstwa na stołecznym odcinku Wisły. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
W niedzielę na miejskiej plaży Dojlidy w Białymstoku odbył się festyn „Bezpieczne wakacje”, podczas którego dzieci i dorośli mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń podczas letniego wypoczynku. Służby mundurowe podpowiadały m.in., jak prawidłowo poruszać się na rowerze i – co najważniejsze – w jaki sposób wypoczywać nad wodą, aby było to bezpieczne. W wydarzenie czynnie włączyli się pracownicy białostockiej policji i straży miejskiej, PCK, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, WORD Białystok i wielu innych, którzy na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców.
W Przemiarowie niedaleko Pułtuska w niedzielę odbył się piknik ekologiczny pod nazwą „Narew – ostoja życia”. To pierwszy z cyklu pięciu rodzinnych pikników z udziałem Wód Polskich, które promują szacunek do przyrody. Pikniki są planowane na terenie województwa mazowieckiego i podlaskiego. Kolejne odbędą się w Płocochowie (30.06), Chmielewie (21.07), Nowogrodzie (04.08) i Piątnicy Poduchownej (25.08). Podczas pikników dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach, grach i zabawach ekologicznych. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, mają nadzieję, że udział w zajęciach zwiększy świadomość ekologiczną młodych ludzi, poszerzy ich wiedzę o rzece Narew i jej znaczeniu w życiu lokalnych społeczności. Rzeka może być np. alternatywnym źródłem energii. Na co dzień jednak jest też miejscem, gdzie można atrakcyjnie – i w odpowiedzialny sposób – spędzać czas.
Wody Polskie edukują nie tylko podczas oficjalnych imprez. Stało się tradycją, że pracownicy regionalnych zarządów Wód Polskich regularnie odwiedzają uczniów podczas lekcji. W szkołach eksperci prezentują wodne eksperymenty. Pracownicy Wód Polskich często włączają się też w oddolne akcje sprzątania rzek i jezior oraz ich brzegów przez mieszkańców.
Komentarze