PWiK Gliwice podejmuje wyzwanie – Lipiec Bez Plastiku
Odpady plastikowe są poważnym problemem dla środowiska, jest ich pełno w oceanach i morzach, a rozkładają się bardzo powoli. Mikroplastik uznawany jest za szczególnie niebezpieczny z tego względu, że nie jest widoczny gołym okiem.

Mikroplastik to cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Głównym źródłem zanieczyszczenia są przede wszystkim jednorazowe przedmioty z plastiku, jak np. torebki foliowe. Ale nie tylko, cząsteczki plastiku pochodzą również z mikrogranulek z kosmetyków, mikrowłókien z ubrań, a nawet włosia ze szczoteczek do zębów.
W wyniku przeprowadzonych badań, znaczne ilości mikroplastiku wykryto w tuńczykach, homarach i krewetkach. Poza tym jest wysoce prawdopodobne, że żywność zostaje skażona tworzywami sztucznymi podczas różnych etapów przetwarzania lub w wyniku pakowania. Innym źródłem mikroplastiku w ludzkiej diecie jest sól morska, uzyskiwana przez odparowanie słonej wody. Mikroplastik wykrywano też w napojach i wodzie butelkowanej w plastikowych opakowaniach.
Na ten moment nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie mikroplastik oddziałuje na zwierzęta i ludzi. Wymaga to dalszych szczegółowych badań. Już teraz naukowcy ostrzegają jednak, że spożycie mikroplastiku może prowadzić do zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania nowotworów, zaburzeń endokrynologicznych i układu pokarmowego. Wiadomo też, że może on ułatwiać przenoszenie toksycznych związków chemicznych i patogenów.
Według naukowców każdego roku do mórz i oceanów trafia kolejne 10 milionów ton plastiku – podaje World Wildlife Fund. Co roku są one przyczyną śmierci ponad miliona ptaków czy ssaków morskich. Rosnąca ilość odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku wodnym jest problemem znanym już od dłuższego czasu, jednak skala zagrożenia, jakie niesie za sobą mikroplastik jest stosunkowo nowym odkryciem.
Konieczne jest zatem podjęcie działań zapobiegających dalszemu rozprzestrzenianiu się mikroplastiku w środowisku i naprawa szkód już powstałych, m.in. poprzez zmianę podejścia do odpadów i wprowadzanie co dnia prostych zasad - życia zero waste. W uproszczeniu, to styl życia związany z minimalizacją wytwarzania odpadów, ograniczaniem konsumpcjonizmu oraz ponownym wykorzystywaniem przedmiotów (np. poprzez naprawę). Jego główne zasady to tzw. 3R:
Refuse | Odmawiaj
Reduce | Ograniczaj
Recycle | Recyklinguj
PWiK podejmując wyzwanie – Lipiec Bez Plastiku - zachęcamy wszystkich do wspólnego działania. Pamiętajmy, że śmieci nie znikają w momencie, w którym się ich pozbywamy - plastikowa butelka rozkłada się nawet 500 lat! - podają wodociągi.
Komentarze