Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi produkuje energię z biogazu
Biogaz wykorzystywany do produkcji ciepła i energii elektrycznej wytwarzany jest w procesie fermentacji osadów ściekowych, które zbierane są podczas oczyszczania ścieków na dnie osadników oraz na ich powierzchni w formie kożucha.

Tam osad podgrzewany jest do temperatury 33-39 st. C i stale mieszany mieszadłami. Proces fermentacji metanowej trwa około 20-26 dni. W tym czasie gaz zbierający się w górnej części zbiornika zostaje przekierowany najpierw do instalacji odsiarczającej, a potem do zbiornika membranowego, o pojemności 3 tys. m3.
Wewnątrz stalowego płaszcza gaz utrzymywany jest w wewnętrznym zbiorniku przypominającym olbrzymi balon. Uzyskany biogaz składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla.
Już sam proces odsiarczania może być sam w sobie ekologiczny W ubiegłym roku w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi wprowadziliśmy biologiczną metodę odsiarczania biogazu, gdzie główną rolę w procesie biorą mikroorganizmy - bakterie siarkowe. Mają one nieskończone zdolności jej przetwarzania i nigdy się nie zużywają – mówi Grzegorz Lipiński, Kierownik Działu Utrzymania Ruchu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi
Więcej informacji na http://lodz.tvp.pl
Komentarze