Wody Polskie koordynują budowę alternatywnego rurociągu nad Wisłą w Warszawie
Wody Polskie koordynują operację budowy alternatywnego rurociągu nad Wisłą, za pomocą którego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią do oczyszczalni „Czajka” – poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przewodniczącym zespołu, który realizuje tę akcję, został Krzysztof Woś Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą. Rurociąg zostanie wybudowany przez wojsko.

O 11.00 żołnierze rozpoczną rekonesans terenu przed budową przeprawy pontonowej. Budowa elastycznej przeprawy potrwa od 6 do 8 godzin. Najwięcej czasu zajmie jednak przetransportowanie jej elementów z trzech garnizonów z różnych części Polski. Żegluga na Wiśle zostanie wstrzymana do odwołania. „Cieszę się, że władze Warszawy zgodziły się na realizację tego projektu” – dodał Michał Dworczyk.
Elastyczny rurociąg na Wisłą umożliwi bezpieczny transport ścieków do oczyszczalni „Czajka” przez wiele tygodni, aż kolektory pod Wisłą zostaną naprawione. Prezes Krzysztof Woś podkreślił, że Wody Polskie będą koordynowały akcję w ścisłej współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie i wszystkimi zaangażowanymi służbami.
„Trzeba się skupić na tym, żeby jak najszybciej ścieki przestały wpływać do Wisły” – powiedział Michał Dworczyk. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję, że prace zostaną finansowane z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów.
Awaria kolektora odprowadzającego ścieki z lewego brzegu Warszawy do Zakładu Oczyszczalni Ścieków Czajka generuje zrzut ok. 3 m3/s nieoczyszczonych ścieków. Ścieki wydostające się z kolektora stanowią ok. 1,2% przepływu w rzece, czyli na każde 100 litrów wody prowadzonej przez Wisłę, 1,2 litra to ścieki generowane przez ponad milion mieszkańców Warszawy. Do Wisły w ciągu doby trafia ok. 260 tys. m3 nieoczyszczonych ścieków, czyli równowartość niemal stu basenów olimpijskich.
Komentarze