Komunikat ws. stężenia związków azotów w Wiśle
W nawiązaniu do komentarzy publikowanych w mediach społecznościowych kategorycznie nie zgadzamy się ze stwierdzeniem GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska), że „ścieki zrzucone do Wisły (…) są bombą azotową wtłoczoną do rzeki” - czytamy w komunikacie MPWiK w m.st. Warszawie.

Obecne działania służb publicznych powodują dezinformację oraz wprowadzają w błąd mieszkańców. MPWiK codziennie przekazuje aktualne wyniki badań m.in. azotu odpowiednim instytucjom, w tym Inspektoratowi Ochrony Środowiska, wyniki wszystkich badań, w tym próbek pobieranych z Wisły.
Jak badamy wodę w rzece?
Punkty zostały wyznaczone w taki sposób, żeby ocenić wpływ zrzucanych ścieków na stan Wisły. Znajdują się one 500 m od kolektora przy ul. Farysa na całej szerokości rzeki:
- przy lewym brzegu (A),
- w nurcie rzeki 40 m od lewego brzegu (B),
- na środku rzeki (C),
- 40 m od prawego brzegu (D).
Kolejny punkt, gdzie pobierane są codziennie próbki wody z Wisły, znajduje się 2,5 km od miejsca awaryjnego zrzutu.
Najświeższe wyniki badań próbek z Wisły – azot i fosfor znajdziecie TUTAJ.
Najbardziej charakterystyczna dla ścieków komunalnych jest podwyższona ilość azotu, fosforu i ChZT, charakteryzującego zawartość materii organicznej. Azot i fosfor to substancje biogenne, które w zbyt dużych ilościach wpływają niekorzystnie na środowisko wodne – powodują nadmierny rozwój organizmów wodnych np. glonów, które rozkładając się zużywają tlen potrzebny dla ryb. Stężenie związków azotu w próbkach wody z Wisły pobierane w punkcie C, tj. w środku nurtu rzeki w odległości 500 m od miejsca zrzutu ścieków, są na tym samym poziomie co przed kolektorem zrzutowym.
Ponad 60 laborantów codziennie bada wodę z Wisły
Badania wykonywane są codziennie w 4 akredytowanych laboratoriach, tj. które posiadają najwyższy stopień kompetencji, w zakresie wykonywania wiarygodnych badań, potwierdzony certyfikatem Polskiego Centrum Akredytacji. Każdego dnia próbki wody z Wisły są badane przez 60 laborantów MPWiK, którzy korzystają z wysokiej klasy precyzyjnego sprzętu pomiarowego.
Komentarze