Za ponad 90 mln zł rozbudują wały Wrocławskiego Węzła Wodnego na Widawie
Jedenaście kilometrów nowych wałów przeciwpowodziowych nad Widawą już wkrótce zabezpieczy przed nadejściem fali wezbraniowej mieszkańców Wrocławia oraz gmin Czernica i Długołęka. W ramach podpisanego właśnie przez Wody Polskie kontraktu przebudowany na długości dwóch kilometrów zostanie też istniejący wał przeciwpowodziowy.

Realizacja tej inwestycji zabezpieczy przed powodzią miejscowości znajdujące się powyżej miasta Wrocławia i położone wzdłuż rzeki Widawy. Zadanie zlokalizowane jest na terenie trzech gmin województwa dolnośląskiego - Czernica, Długołęka i we Wrocławiu. Umożliwi stworzenie spójnego systemu ochrony przeciwpowodziowej i zapobiegnie w przyszłości cofaniu się wód Odry do doliny Widawy. Zakończenie prac na obu odcinkach wałów zostało zaplanowane na koniec 2022 roku, a ich koszt to 92 mln złotych. Przewidziane są również udogodnienia dla mieszkańców. Inwestor wyremontuje i naprawi odcinki nawierzchni ulic Wilczyckiej, Topolowej i Rzecznej w Kiełczówku.
W planie jest budowa nowych wałów przeciwpowodziowych wzdłuż prawego i lewego brzegu Widawy. Korpusy wałów przeciwpowodziowych oraz podłoże pod nimi zostaną uszczelnione za pomocą pionowej przesłony przeciwfiltracyjnej lub ekranu uszczelniającego. Wykonawca prac poszerzy i podwyższy korpus wału, uszczelniając istniejący lewobrzeżnego wał przeciwpowodziowy rzeki Widawy ”Przerowa L” na długości 2,23 km. W ramach inwestycji przewidziana jest budowa ok. 3,8 km rowów i drenaży odwodnieniowych, konserwacja lub remont ok. 2,2 km istniejących rowów odwodnieniowych oraz likwidacja odcinków rowów, kolidujących z inwestycją. Nowo powstałe drogi serwisowe na wałach będą dostępne dla spacerowiczów i rowerzystów.
Komentarze