Partner serwisu
27 sierpnia 2020

Zielone inwestycje w MPWiK w Piekarach Śląskich

Kategoria: Aktualności

Instalacja fotowoltaiczna na terenie Oczyszczalni Ścieków „Południe”, zmiana na gazowe paliwa wykorzystywane do ogrzewania siedziby firmy czy zakup pierwszego elektrycznego samochodu - to tylko zwiastuny ekologicznych przemian, jakie w najbliższych latach będą zachodzić w MPWiK w Piekarach Śląskich.

Pierwszy pojazd elektryczny w MPWiK w Piekarach Śląskich

Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych określa, że już od stycznia 2022 roku przynajmniej co 10 samochód we flocie samorządów będzie musiał być napędzany energią elektryczną. Zdaniem MPWiK w Piekarach Śląskich, z zakupami nie można jednak czekać do ostatniej chwili, bo jednorazowy zakup kilku samochodów byłby dla finansów firmy zbytnim obciążeniem

Z tego powodu wodociągi rozpoczęły procedurę zakupu samochodu elektrycznego typu VAN wraz z punktem ładowania, który powstanie na terenie Oczyszczalni Ścieków „Północ”. 31 lipca br. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie powyższego przedsięwzięcia do NFOŚiGW. Samochód  zostanie zakupiony na potrzeby  działu eksploatacji sieci wod-kan i będzie pierwszym pojazdem elektrycznym w naszej Spółce.

Wiele przedsiębiorstw już teraz korzysta z elektrycznych aut z uwagi na ich zalety, takie jak brak emisji spalin i CO2 podczas jazdy oraz cicha praca silnika. Samochody elektryczne mogą być odpowiedzią również na inne ekologiczne wyzwania, takie jak zanieczyszczenie hałasem.

Ekologiczne ogrzewanie gazowe

Spółka niedawno zmieniła również dotychczasowe źródło ogrzewania budynku dyrekcji MPWiK przy ul. Roździeńskiego 38 i zamiast paliwa stałego węglowego zdecydowała się na ekologiczne ogrzewanie gazowe. Efekt widoczny będzie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W piątek, 7 sierpnia nastąpił odbiór prac przy instalacji fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków „Południe” przy ul. Przyjaźni w Piekarach Śląskich. Instalacja zamontowana została na specjalnej konstrukcji stalowej oraz na dachu jednego z budynków oczyszczalni. Moc instalacji wynosi 49,64 kWp (obecna moc przyłączeniowa to 170 kW) i pozwala na częściowe zaspokojenie potrzeb energetycznych oczyszczalni "Południe". Koszt zrealizowanej inwestycji wyniósł ok. 227 tys. zł. Prace przeprowadzone zostały bardzo krótkim czasie (rozpoczęły się 27 lipca) przez firmę Polska Energia Sp.z o.o. Sp.k. z Andrychowa. Projekt instalacji wykonała firma PIRE Projekty i Roboty Elektryczne Paweł Płonka z siedzibą w Nowej Wsi. Teraz pozostaje już tylko wpięcie jej do sieci energetycznej.

Fotowoltaiczne panele a efektywny monitoring studni

Przy kontrolnych studniach wodomierzowych na sieci wodociągowej zabudowano panele fotowoltaiczne do ładowania akumulatorów, które zasilają system monitoringu zainstalowany w tych studniach. Sterowniki zbierają takie dane o przepływie wody i ciśnieniu, które następnie za pomocą systemu GPRS, przesyłane są do dyspozytorni. Daje to możliwość wizualizacji on line danych dotyczących przepływów i ciśnienia.

Ponadto obecnie trwa opracowywanie audytu efektywności energetycznej dla obiektów MPWiK, który określi główny kierunek kolejnych inwestycji przyjaznych dla środowiska. Audyt ma wskazać optymalne przedsięwzięcia, które umożliwią nam odzysk energii z procesów technologicznych oraz możliwości wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem fotowoltaiki, pomp ciepła z odzyskiem ciepła ze ścieków, turbin wodnych oraz biogazu. Audyt określi również oszczędności dla naszej firmy jakie pojawią się po wdrożeniu w/w zielonych inwestycji.

źródło: Informacja prasowa
fot. MPWiK Piekary Śląskie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ