Modernizacja technologii uzdatniania wody dla miasta Tarnobrzeg
Tarnobrzeskie Wodociągi Sp. z o.o. realizują Projekt pod nazwą „Gospodarka wodno-ściekowa w Tarnobrzegu – Etap II”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W maju tego roku dokonany został odbiór końcowy zadania nr 2 pn. „Budowa instalacji sorpcji i biodegradacji w powiązaniu technologicznym Stacji Uzdatniania Wody”
Tarnobrzeskie Wodociągi Sp. z o.o. informują o kolejnych efektach inwestycyjnych w ramach realizacji Projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w Tarnobrzegu – Etap II”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W dniu 29.05.2020 r. dokonany został odbiór końcowy zadania nr 2 pn. „Budowa instalacji sorpcji i biodegradacji w powiązaniu technologicznym Stacji Uzdatniania Wody”. Wykonawcą zadania było Konsorcjum Firm: Inżynieria Rzeszów S.A. i KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o. Łączna wartość zadania wyniosła – 20 965 000,00 zł netto.
Pomimo tego, że dostarczana do wodociągu miejskiego woda spełniała przed modernizacją wymogi rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, Spółka podjęła działania na rzecz dalszej poprawy jej jakości. Rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody rozpoczęła się w maju 2018 roku. Celem modernizacji była dalsza redukcja związków organicznych w wodzie wodociągowej poprzez zastosowanie pyłowego węgla aktywnego oraz wprowadzono do ciągu technologicznego filtrację wody na filtrach II0 ze złożem granulowanego węgla aktywnego.
Węgiel aktywny produkowany jest w specyficzny sposób; tak aby osiągnąć bardzo duże pole powierzchni (pomiędzy 500 - 1500 m2/g). Taka duża powierzchnia sprawia, że węgiel aktywny jest idealnym medium w procesie adsorpcji. Adsorpcja to proces, w którym ciało stałe (w tym przypadku węgiel aktywny) używane jest do usuwania substancji rozpuszczonej w wodzie. Węgiel aktywny powstaje w dwóch formach: węgiel aktywny pyłowy oraz węgiel aktywny w postaci granulatu. Początkowo węgiel aktywny stosowano jako sorbent, a od przeszło dwudziestu lat, także jako wypełnienie biologicznie aktywnych złóż węglowych.
Granulowane węgle aktywne dzięki właściwościom sorpcyjnym i aktywności biologicznej niekiedy wspomaganej ozonowaniem, powodują redukcję zanieczyszczeń organicznych. Wiele mikrozanieczyszczeń jest mało podatnych na usuwanie w procesach konwencjonalnie stosowanych w technologii uzdatniania wody. Węgiel granulowany stanowiący wypełnienie filtrów może pełnić podwójną rolę: sorbenta związków chemicznych występujących w uzdatnianej wodzie oraz nośnika do wzrostu mikroorganizmów. Skuteczność filtrów węglowych w usuwaniu wielu zanieczyszczeń jest wysoka. W pierwszym etapie oczyszczania w filtrze przeważa zjawisko adsorpcji. Po kilku tygodniach, przy odpowiednich warunkach tlenowych i temperaturowych dochodzi do rozwoju mikroorganizmów. Od tego momentu procesy adsorpcji i biodegradacji zachodzą równolegle. Na Stacji Uzdatniania Wody komory z granulowanym węglem aktywnym pracują od września 2019 r.
Hala filtrów II stopnia
Hala filtrów II stopnia - galeria rurociągów technologicznych komór filtracyjnych II stopnia
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii uzdatniania wody z wykorzystaniem węgli aktywnych uzyskano w wodzie uzdatnionej znaczną redukcję związków organicznych. Osiągnięto obniżenie parametru barwy o 50 % tj. z wartości 10 mg/lPt na 5 mg/lPt, a parametr indeksu nadmanganianowego ze śr. 3,9 mg/l na około 1,5 mg/l. Nastąpiła poprawa właściwości organoleptycznych wody wodociągowej takich jak barwa, klarowność, smak i zapach. Do 50 % zmniejszyło się zapotrzebowanie wody wodociągowej na chlor. Uzyskane efekty technologiczne zapewniają stabilność wody w systemie dystrybucji. Dzięki zastosowanej w procesie lampie UV, dodatkowo wzrasta bezpieczeństwo zdrowotne wody wodociągowej.
Pompownia międzyoperacyjna
Praca Stacji Uzdatniania Wody prowadzona jest całodobowo. Obsługa wszystkich etapów produkcji odbywa się w trybie ciągłym i wykonywana jest zgodnie z wypracowanymi harmonogramami zadań obowiązującymi na poszczególnych etapach. Proces technologiczny poddawany jest stałej kontroli poprzez układy pomiarowe z zastosowanymi sondami badającymi parametry: pH, mętność, tlen, OWO, absorbancje UV254 oraz zawartość chloru wolnego. Dezynfekcja wody przy pomocy lampy UV, czyli naświetlanie ultrafioletem jest obecnie jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod dezynfekcji wody. Światło UV wykazuje najskuteczniejsze działanie bakteriobójcze oraz zarodnikobójcze. Skutecznie niszczy wszelkiego typu bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby, eliminuje konieczność stosowania środków chemicznych. Naświetlenie wody światłem ultrafioletowym jest metodą sterylizacji, która nie wprowadza żadnych środków chemicznych, nie zmienia smaku i zapachu wody oraz nie grozi przedawkowaniem środka dezynfekującego.
Pompownia wody do miasta
Zakończone działania inwestycyjne na Stacji Uzdatniania Wody dla wodociągu miasta Tarnobrzega w zakresie unowocześnienia procesu technologicznego potwierdzają zasadność ich realizacji. Uzyskano zakładane efekty technologiczne. Woda w wodociągu Tarnobrzeg ma bardzo dobre parametry, co zapewnia jej stabilność w systemie dystrybucji. Jakość wody wodociągowej spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r., w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. (Dz. U. z 11.12.2017, poz. 2294).
Komentarze