Partner serwisu
31 sierpnia 2020

M. Gróbarczyk: Mamy powtórkę sprzed roku i kolejną katastrofalną awarię

Kategoria: Aktualności

O awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" poinformowano w sobotę 29 sierpnia. MPWiK uruchomiło już ozonowanie ścieków, które są tymczasowo zrzucane do Wisły, a także ich mechaniczne oczyszczanie. 

M. Gróbarczyk: Mamy powtórkę sprzed roku i kolejną katastrofalną awarię

To już druga poważna awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". W sierpniu ubiegłego roku doszło do awarii kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu Wisły, co spowodowało zrzut nieczystości do Wisły. Wówczas wobec zagrożenia ekologicznego podjęto decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki znów mogły trafiać do oczyszczalni. W międzyczasie na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory.

Jeszcze nie poznano przyczyny tegorocznej awarii. Na ten temat wypowiedział się jednak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który w mediach społecznościowych pisze: – Nie znamy dokładnych przyczyn awarii, ale wszystko wskazuje na to, że cały projekt tego rurociągu, jego wykonanie i – być może materiały użyte do budowy – były wadliwe. Ze wstępnych informacji wynika bowiem, że do awarii doszło na starym odcinku rur, a nie na tym, który w ubiegłym roku wymieniliśmy.

Według informacji podanych przez Wody Polskie, do Wisły wpływa ok. 20 tysięcy litrów ścieków na sekundę. To sporo więcej niż zakładano na początku. Na polecenie Ministerstwa Środowiska RDOŚ prowadzi badania, które sprawdzą, jak duże jest zagrożenie dla środowiska związane ze zrzutem zanieczyszczeń.

Jakość wody pitnej bez zmian

Awaria nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy – ujęcia wody dla miasta znajdują się pod dnem Wisły, 10 km powyżej miejsca zrzutu ścieków. MPWiK uruchomiło codzienne badania jakości wody w Wiśle na odcinku warszawskim oraz Warszawa–Płock. Wyniki badań będą na bieżąco publikowane na stronie MPWiK i na profilu na Facebooku.

- Uczeni tym, co się stało rok temu, mamy maszynę do ozonowania. Została włączona natychmiast, gdy nastąpił zrzut ścieków. Woda w Warszawie jest bezpieczna do picia - mówił prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Będzie alternatywny przesył?

- Po analizach, które wykazały błędy w projektowaniu i błędy wykonawcze tego przesyłu, podjęliśmy prace nad wykonaniem alternatywnego. Mamy już firmę, która przygotowuje koncepcję - zapewnił Rafał Trzaskowski.

W marcu 2020 r. MPWiK zlecił niemieckiej firmie ITWH wykonanie niezbędnego opracowania. W ramach dotychczasowych prac zostały wybrane dwa wariantu alternatywnego przesyłu ścieków. W najbliższych tygodniach, na podstawie opracowanej koncepcji, zostanie rozpisany przetarg na wykonanie projektu budowanego i budowę nowego przesyłu.

Po pierwszym spotkaniu sztabu miejskiego prezydent Warszawy ma rozmawiać z przedstawicielami rządu. Temat rozmowy to m.in. możliwość tymczasowego alternatywnego przesyłania ścieków - do czasu naprawy awarii.

- Jest możliwość poprowadzenia albo alternatywnego przesyłu pod dnem Wisły, albo mostem pontonowym. Będziemy o tym rozmawiali z przedstawicielami rządu. W ciągu dwóch dni mamy wiedzieć, która z tych możliwości będzie szybsza i bardziej trwała - zapowiedział Rafał Trzaskowski.

 

źródło: Informacja prasowa, Wody Polskie, UM Warszawa
fot. Facebook Rafał Trzaskowski
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ