25 lat piekarskich wodociągów
1 września 1995 roku, a więc blisko 25 lat temu, na mocy Uchwały Nr 59/95 Zarządu Miasta Piekary Śląskie z dnia 28.06.1995 roku, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich Sp. z o.o. rozpoczęło swoją działalność.
W ciągu 25 lat działania zmieniło się bardzo wiele. Pierwszą siedzibą Spółki był budynek przy ul. bpa Nankera 103 w dzielnicy Brzozowice-Kamień. Obecny, przy ul. Roździeńskiego 38, otrzymaliśmy w październiku 2005 roku. Zrujnowany obiekt wymagał wielkich i kosztownych prac. Rozpoczęto je w sierpniu 2006 roku, a zakończono w listopadzie 2008 roku.
Ale oczywiście najważniejsze zmiany dokonały się w sferze technicznej. Na podstawie Decyzji Komisji Europejskiej, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich Sp. z o.o. w latach 2005-2011 realizowało projekt z zakresu gospodarki wodno-ściekowej pn. „Zaopatrzenie w wodę i kanalizacja Piekar Śląskich”.
Do głównych celów Projektu należało:
- uporządkowanie gospodarki ściekowej Gminy Piekary Śląskie,
- poprawienie stanu sanitarnego na terenie gminy poprzez likwidację wylotów nieoczyszczonych ścieków do odbiorników,
- poprawienie stanu środowiska poprzez redukcję ładunku zanieczyszczeń w ściekach sanitarnych i w wodach opadowych zrzucanych do odbiornika i poprawę jakości wód powierzchniowych,
- ochrona wód podziemnych stanowiących rezerwuar wody pitnej dla Śląska,
- poprawienie niezawodności zaopatrzenia w wodę i zmniejszenie awaryjności sieci wodociągowej.
Wszystkie powyższe cele zostały osiągnięte, a w ich wyniku wybudowano lub zmodernizowano:
- 87,40 km sieci kanalizacji sanitarnej,
- 13 km sieci kanalizacji deszczowej,
- 20,86 km sieci wodociągowej,
- 22 przepompownie ścieków.
Rozbudowano też i zmodernizowano istniejącą Oczyszczalnię Ścieków „Północ” oraz wybudowano nową Oczyszczalnię Ścieków „Południe”.
Realizacja tego Projektu miała duży wpływ na poprawę środowiska w Piekarach Śląskich, a także w całym województwie, ponieważ ograniczyła dopływ zanieczyszczeń do wód powierzchniowych w zlewni Brynicy, co oznaczało poprawę funkcjonowania ekosystemu rzeki. Ponadto uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej przyczyniło się do zmniejszenia zagrożenia zanieczyszczeniem zasobów wód podziemnych na terenie Piekar Śl.
Pod koniec ubiegłego roku, Spółka dokonała cyfrowego skoku, dzięki któremu wszyscy odbiorcy wody w Piekarach Śląskich, zostali objęci zdalnym monitorowaniem jej zużycia. Wymagało to m.in wymienienia prawie 6500 wodomierzy i wyposażenie ich w radiową nakładkę umożliwiającą zdalny odczyt i transmisję danych. Dzięki temu mieszkańcy Piekar Śląskich, jako pierwsi w Polsce korzystają na taką skalę z możliwości jakie daje tzw. Internet rzeczy. W ramach tego przedsięwzięcia uruchomiono także elektroniczne biuro obsługi klienta.
Rok obecny to dalszy rozwój sieci wodociągowo kanalizacyjnej m.in. na terenach przeznaczonych przez miasto pod inwestycje, pierwsza instalacja fotowoltaiczna, pierwszy elektryczny samochód, zmiana sposobu ogrzewania budynku dyrekcji i przejście na ekologiczne paliwo gazowe.
Komentarze