Partner serwisu
10 września 2020

Wrześniowa prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych

Kategoria: Aktualności

Państwowa Służba Hydrogeologiczna opracowała nową prognozę sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych, które obejmują blisko 90% obszaru kraju.

Prognoza zmian położenia zwierciadła wód podziemnych, ich zasobów i zagrożeń

Przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych w okresie nadchodzących tygodni niżówka hydrogeologiczna będzie występować w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i śląskim. Ponadto zjawisko to, o znacznie mniejszym rozprzestrzenieniu, może wystąpić także na obszarze województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Na obszarach objętych niżówką mogą wystąpić utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny. Obecna sytuacja hydrogeologiczna określa stan, w którym nie pojawią się trudności w zaopatrzeniu w wodę z komunalnych i przemysłowych ujęć wód podziemnych użytkujących głębsze poziomy wodonośne.

Prognoza zmian położenia zwierciadła wód podziemnych

Przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych we wrześniu 2020 r. na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego oraz, w mniejszym stopniu, zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińskomazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego będą występowały obszary, na których zwierciadło płytkich wód podziemnych kształtować się może poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO).

Prognoza zmian zasobów wód podziemnych

Przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych prognoza poziomu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego przewiduje, że na przeważającym obszarze kraju stan rezerw zasobów zmiennych będzie się kształtował na bezpiecznym poziomie, powyżej 20%. Tym niemniej w obrębie województw: wielkopolskiego, śląskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego mogą znaleźć się obszary, na których brak będzie rezerw zasobów zmiennych pierwszego poziomu wodonośnego, obliczonych w stosunku do najniższego odnotowanego w obserwowanym wieloleciu położenia zwierciadła wód podziemnych (NNG).

Prognoza zagrożeń wód podziemnych

W okresie objętym prognozą, przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych, przewiduje się, że na obszarze kraju będzie występować zagrożenie związane z niżówką hydrogeologiczną. Na dużą skalę zjawisko to może wystąpić przede wszystkim w obrębie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i śląskiego. W mniejszym stopniu niżówka może rozwinąć się również w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim i dolnośląskim.

Prognozy mają na celu wskazanie najbardziej prawdopodobnego kierunku ewolucji stanu hydrogeologicznego na podstawie dostępnych danych badawczych (opisu bieżącej sytuacji hydrogeologicznej) i przy założonych scenariuszach rozwoju sytuacji meteorologicznej w nadchodzących tygodniach.

źródło: PIG-PIB
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ