Partner serwisu
24 września 2020

Jeszcze lepsza jakość wody w Płocku?

Kategoria: Aktualności

Do 2023r. Wodociągi Płockie planują budowę czterech studni głębinowych po obu stronach Wisły i modernizację ujęcia wody z rzeki wraz z budową rurociągów. Modernizacja głównej Stacji Uzdatniania Wody w prawobrzeżnej części miasta ma się natmiast rozpocząć do 2026r. Celem jest poprawa zaopatrzenia w wodę mieszkańców.

Jeszcze lepsza jakość wody w Płocku?

Trwa modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w części lewobrzeżnej części Płocka. Inwestycja realizowana jest w ramach programu "Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka" - na osiedlu Góry. Powstaje tam też nowa studnia głębinowa. Gotowe są już fundamenty nowego obiektu - poinformował w środę Urząd Miasta. Według niego, oba przedsięwzięcia mają potrwać do 2021 r.

- Przed nami najtrudniejszy, najbardziej czasochłonny, ale i najistotniejszy etap drugi, czyli modernizacja głównej Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Górnej - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Jak przypomniał, obiekt ten, położony w prawobrzeżnej części miasta, powstał w 1968 r., a ostatni raz był modernizowany w 1994 r.

Planowana modernizacja głównej Stacji Uzdatniania Wody na ul. Górnej planowana jest na lata 2024-2026. Obejmować ma między innymi budowę nowej, czterokondygnacyjnej hali.

Jak informuje Urząd Miasta, w ramach programu "Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka" planowana jest również modernizacja ujęcia wody po prawej stronie Wisły na ul. Grabówka w latach 2021-2022, a także budowa rurociągów tłoczących wodę do głównej stacji jej uzdatniania. Program zakłada też budowę w prawobrzeżnej części Płocka trzech studni głębinowych, jednej w pobliżu głównej Stacji Uzdatniania Wody na ul. Górnej do 2021 r. oraz dwóch w miejscowości Borowiczki-Pienki w latach 2022-2023.

Wodociągi Płockie czerpią wodę do swej sieci z dwóch źródeł: z Wisły oraz ze studni głębinowych, przy czym woda wykorzystywana tam ze studni stanowi od 40 do 60 proc. w zależności m.in. od pory roku i panujących warunków hydrologicznych.

Według spółki, w procesie uzdatniania mieszanina wód jest m.in. dwukrotnie ozonowana, dwukrotnie filtrowana - przez pospieszne filtry antracytowo-piaskowe i biologicznie aktywne filtry węglowe oraz dezynfekowana dwutlenkiem chloru, który jest silniejszym dezynfektantem niż chlor gazowy, a nie wpływa na smak i zapach wody. Pozwala to, jak podają Wodociągi Płockie, na uzyskanie wody pitnej o bardzo dobrej jakości, która spełnia restrykcyjne normy krajowe, europejskie oraz Światowej Organizacji Zdrowia - WHO.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ