Świnoujście: budowa ujęcia wody powierzchniowej i stacji uzdatniania wody
W związku z wprowadzeniem na terenie wyspy Uznam prawno-formalnych ograniczeń w ilości poboru wody podziemnej, w stosunku do obecnych możliwości poboru i uzdatniania realizowane są zadania w zakresie pozyskania dodatkowych źródeł wody na potrzeby wody pitnej dla miasta Świnoujscie. Kluczowym zadaniem w tym zakresie jest budowa ujęcia wody powierzchniowej dla miasta Świnoujście oraz stacji uzdatniania wody wraz z infrastruktura towarzyszącą.
Ogólny zakres inwestycji obejmuje wykonanie projektu wraz z budową (realizacją):
- układu poboru słonawej wody powierzchniowej ze starorzecza rzeki Świny – ze zbiornika o nazwie „Mulnik,
- rurociągu przesyłowego wody surowej;
- układu uzdatniania słonawej wody powierzchniowej w procesie wielostopniowym, obejmującym w końcowym etapie odsalanie z wykorzystaniem membran RO Stacja uzdatniania wody oraz urządzenia i układy pomocnicze zostaną zlokalizowane w sąsiedztwie obecnie eksploatowanej stacji uzdatniania;
- układu mieszania wody uzdatnionej na nowobudowanej SUW „Wydrzany II” z wodą uzdatnioną w równolegle prowadzonym procesie uzdatniania wód podziemnych – SUW „Wydrzany I”,
- odprowadzenia koncentratu z odsalania wody na teren istniejącej oczyszczalni ścieków dla m. Świnoujście;
- odprowadzenia pozostałych odpadów z procesu technologicznego po ich neutralizacji (z procesów płukania filtrów pospiesznych, koagulacji, ultrafiltracji, regeneracji) na oczyszczalnie ścieków.
W ramach działań przygotowawczych do ogłoszenia przetargu na tą inwestycję została wykonana Karta Informacyjna Przedsięwzięcia oraz opracowany i złożony wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej.
W dniu 26.03.2020 r. uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji „Budowa ujęcia wody powierzchniowej dla miasta Świnoujście oraz stacji uzdatniania wody wraz z infrastruktura towarzyszącą”.
Zostały także przeprowadzone wiercenia geotechniczne w akwenie Mulnika (19 otworów o łącznym metrażu ponad 160 m) oraz sondowania dynamiczne dna Mulnika. Umożliwiło to sformułowanie wytycznych technologicznych i konstrukcyjnych oraz warunków brzegowych dla budowy ujęcia wody w akwenie. Ponadto przeprowadzono badania osadów zalegających na dnie Mulnika, w wyniku których uzyskano możliwość ich deponowania na składowiskach refutacyjnych. Ma to znaczący wpływ na koszty inwestycji.
W lutym 2020 r. zakończone zostało opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego niezbędnego do ogłoszenia postępowania na wybór wykonawcy zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj” i w marcu tego roku Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. ogłosił I etap postępowania w formie negocjacji z ogłoszeniem. Przetarg obejmuje dwa zadania :
Zadanie A - „Budowa ujęcia wody powierzchniowej wraz z infrastruktura towarzyszącą”
Zadanie B - „Budowa stacji uzdatniania wody wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.
Do negocjacji zgłosiły się cztery firmy tylko n zadanie B tj. na budowę stacji uzdatniania wody wraz z infrastrukturą towarzyszącą, z czego trzy złożyły poprawne wnioski i zostały dopuszczone do kolejnego etapu postępowania tj. złożenia ofert wstępnych wraz z koncepcją technologiczną. Termin składania ofert wstępnych został ustalony na połowę października 2020 r.
W związku z tym, że na zadanie A tj. „Budowa ujęcia wody powierzchniowej wraz z infrastruktura towarzyszącą” nie wpłyną żaden wniosek. ZWiK ogłosił odrębny przetarg na to zadanie. Termin składania ofert został wyznaczony na 03.11.2020 r.
Przewidywany koszt realizacji obu zadań: 30 mln. zł
Przewidywany termin zakończenia realizacji: druga połowa 2023 r.
Komentarze