Gdynia: miejska dotacja na małą retencją
Gdynia od lat efektywnie zarządza wodami opadowymi. Teraz zachęca do tego również swoich mieszkańców. W tym celu dotować będzie inwestycje związane z tzw. małą retencją. Odpowiednia uchwała została właśnie przyjęta przez Radę Miasta.

Podczas XXII sesji Rady Miasta Gdyni przyjęta została uchwała, w myśl której gdynianie będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na realizację inwestycji związanych z gospodarowaniem wodami opadowymi na swoich posesjach, a zatem np. w swoich ogrodach. Przyjęta uchwała reguluje kto, w jaki sposób oraz w jakiej kwocie może ubiegać się o dotacje.
- Gdynia od wielu lat podejmuje działania, które poświęcone są gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi. To nie tylko zbiorniki, kanalizacja i oczyszczalnie, ale także – co bardzo ważne – zagospodarowywanie wody na miejscu. Jako miasto stawiamy na takie rozwiązania – to zielone dachy, czy ogrody deszczowe takie jak przy InfoBoksie lub na Meksyku. Chcemy popularyzować ten trend i zachęcać mieszkańców, firmy i zarządców nieruchomości, by w ten sam sposób traktowali wody opadowe. W tym właśnie celu zabezpieczyliśmy środki w budżecie miasta, które przeznaczymy na dofinansowania tego typu inwestycji. Wszystko po to, by zainteresowani mieszkańcy i właściciele nieruchomości mogli wprowadzić elementy tzw. małej retencji na swoich posesjach - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Prawidłowo wykonane urządzenia do zagospodarowania wód deszczowych na nieruchomościach zapobiegają lokalnym podtopieniom oraz ograniczają nadmierny spływ wód po powierzchni, przez co dodatkowo odciążają kanalizację deszczową. Praktycznymi i naturalnymi sposobami na zagospodarowanie wód deszczowych na nieruchomości jest tworzenie ogrodów deszczowych, urządzeń retencyjno-rozsączających, zamkniętych systemów ogrodowych na wodę deszczową, oczek wodnych o charakterze retencyjnym.
O jakich środkach mowa przy okazji tego dofinansowania? Otrzymać można w sumie 80% wartości poniesionych kosztów kwalifikowanych, przy czym łączna wartość dotacji nie może przekroczyć kwoty 10 000 zł.
Do kosztów kwalifikowanych inwestycji zaliczają się w tym wypadku m.in.: wykonanie projektu zagospodarowania, gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych, zakup i montaż urządzeń takich jak donice, rury spustowe, przelewowe i drenażowe, elementy studni chłonnej, ale także zakup roślin, podłoża wegetacyjnego, drenażowego i filtracyjnego czy wykonanie niezbędnych prac ziemnych.
Komentarze