Partner serwisu
13 października 2020

Olsztyn z nowymi zbiornikami retencyjnymi

Kategoria: Aktualności

Gospodarowanie wodami to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Dzięki ostatnim inwestycjom stolica Warmii i Mazur jest znacznie bezpieczniejsza, niż jeszcze niedawno, np. w przypadku gwałtownych opadów.

Olsztyn z nowymi zbiornikami retencyjnymi

Obecność naturalnych, jak i sztucznych akwenów to nie tylko poprawa mikroklimatu miasta. To jednocześnie zapobieganie obniżania się poziomu wód oraz powstawaniu podtopień. W Olsztynie powstało pięć nowych zbiorników, jeden został przebudowany, a dwa kolejne są w trakcie realizacji.

- Dzięki temu będzie możliwa znaczna poprawa funkcjonowania kanalizacji deszczowej – mówi wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska - Boruch - Poza tym celem tych projektów jest zwiększenie ilości wody jaka w wypadku dużych opadów może być zatrzymana i później wykorzystana. Nowe zbiorniki pozwolą gromadzić nadwyżki wody, którą będzie można wykorzystać choćby do nawadniania zieleni.

Dwa z nich są wyjątkowe, tworzą bowiem przy okazji atrakcyjną przestrzeń parkową. To zbiornik u zbiegu ulic Bukowskiego-Antonowicza oraz ten zlokalizowany przy Sikorskiego- Paukszty.

- Sądzę, że niedługo będzie to ulubione miejsce spacerów okolicznych mieszkańców – dodaje prezydent Piotr Grzymowicz. - Wokół zbiorników zaplanowane zostały m.in. trasy spacerowe czy mała architektura, jak ławki, które pozwolą usiąść i odpocząć na łonie przyrody. Tym bardziej, że wokół nie zabraknie zieleni. Tylko przy tych dwóch zbiornikach posadzonych zostało ok. 170 drzew, ponad siedem tys. krzewów i mnóstwo innej roślinności.

Jednym z priorytetów podczas przygotowywania inwestycji było wykorzystanie w jak największym stopniu naturalnych metod zagospodarowania, oczyszczania i odprowadzania wód opadowych.

- Zależało nam na tworzeniu stref ekotonowych w postaci wierzbowisk, zlokalizowaniu zbiorników retencyjnych w miejscach naturalnych zagłębień i obniżeń terenowych, wykorzystanie umocnień brzegów w postaci kos Krzysztof Śmieciński, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Olsztyna.

Projekty „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenie Miasta Olsztyna” oraz „Rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Miasta Olsztyna” zostały dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2021. Łączna wartość obu projektów to ok. 77 mln złotych, z czego 85% to dofinansowanie unijne.

źródło: Informacja prasowa
fot. Olsztyn
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ