Partner serwisu
19 listopada 2020

Zwiedzanie "Czajki" w Światowym Dniu Toalet

Kategoria: Aktualności

Toaleta to wynalazek niemal tak stary, jak nasza cywilizacja i jedna z jej najważniejszych zdobyczy. Niestety dla niektórych wciąż pozostaje niedostępnym luksusem. Walcząc o poprawę warunków sanitarnych na świecie, w 2013 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 listopada Światowym Dniem Toalet. Przy tej okazji warto pamiętać, że za prawidłowe funkcjonowanie sieci kanalizacyjnej odpowiadają nie tylko przedsiębiorstwa, ale również jej użytkownicy. Jak informuje MPWiK w m.st. Warszawie, okazuje się, że mieszkańcy Warszawy każdego roku wyrzucają do swoich toalet aż 3,5 tysiąca ton śmieci.

Zwiedzanie "Czajki" w Światowym Dniu Toalet

Choć pierwsze toalety powstały w starożytnej Grecji już 2,5 tysiąca lat p.n.e., to historia warszawskiej sieci kanalizacyjnej – jednej z największych w Polsce, zaczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy to brytyjscy inżynierowie rozpoczęli budowę systemu podziemnych kanałów. Dziś to labirynt złożony z ponad 4 tys. km kanałów i 65 tys. tak zwanych studzienek, czyli deszczowych i ulicznych wpustów.

Warszawskie MPWiK codziennie oczyszcza 530 tys. metrów sześciennych ścieków. Niestety wraz z nieczystościami do czterech stołecznych oczyszczalni trafia też mnóstwo śmieci: patyczki, pieluchy, ręczniki, artykuły higieniczne, żywność, a nawet elementy garderoby. Artykuły te zamiast do kosza, w wielu domach są wyrzucane do toalety. Każdego dnia waga śmieci usuwanych z miejskiej kanalizacji sięga blisko 10 ton. Te wyrzucane do sedesu zapychają przede wszystkim przydomowe przyłącza kanalizacyjne, które mają średnicę od 8 do 20 cm, prowadząc tym samym do poważnych awarii sieci.

Stan tych najwęższych kanałów możemy sprawdzić za pomocą samochodów specjalistycznych wyposażonych w kamery telewizyjne. Obecnie dysponujemy 16 takimi pojazdami, które pozwalają na udrażnianie i oczyszczanie sieci kanalizacyjnej, co ważne, także na recykling wody. W tym procesie oddzielamy ją od osadu i ponownie wykorzystujemy podczas pracy w kanale. Posiadamy też 6 pojazdów, często nazywanych „słoniami”, które służą nam do czyszczenia kanałów i wpustów ulicznych, oraz usuwania zalewisk czy podtopień – wyjaśnia Monika Dżaman, kierowniczka Zakładu Sprzętu i Transportu w MPWiK.

W swojej codziennej działalności Warszawskie Wodociągi prowadzą też od 2013 roku kampanię edukacyjną „Sedes to nie kosz na śmieci” i przekonują mieszkańców do rozważnego korzystania z infrastruktury kanalizacyjnej. Podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Toalet spółka zaprasza natomiast do zwiedzenia jednej z największych w Europie oczyszczalni ścieków – Zakładu „Czajka”. Ze względów sanitarnych wycieczka odbędzie się w przestrzeni wirtualnej, za pośrednictwem profilu MPWiK Warszawa na Facebooku. Start w czwartek, 19.11.2020 r. o godz. 18:00.

Pamiętajmy, że tłuszcze kuchenne, resztki jedzenia, nawilżane chusteczki czy inne materiały higieniczne stanowią zagrożenie nie tylko dla urządzeń eksploatowanych przez MPWiK (głównie pomp), ale również naszych domowych instalacji wewnętrznych. Szczególnie niebezpieczne są odpady spożywcze – osadzone w kanałach resztki mogą być źródłem uciążliwych zapachów, z którymi walczymy w kuchni i łazience.

Wskazówki, co należy zrobić z tymi najbardziej kłopotliwymi odpadkami można znaleźć na stronie MPWiK, dedykowanej akcji „Sedes to nie kosz na śmieci”.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ