Sieć wod-kan w budowie
Kompleksowe zarządzanie zadaniami, rozwiązania do rurociągów o dużych średnicach, innowacyjna technologia wykonywania precyzyjnych przewiertów – to niektóre z zagadnień poruszanych w trakcie panelu „Sieć w budowie”, zorganizowanego w ramach konferencji o awariach i modernizacji sieci wod-kan.
Panel otworzył referat poświęcony kompleksowemu zarządzaniu zadaniami, pracownikami i zespołami terenowymi, który wygłosili Arkadiusz Pierchała i Agnieszka Stobińska z IFS INDUSTRIAL AND FINANCIAL SYSTEMS POLAND. Prelegenci przybliżyli profil spółki i proponowane przez nią rozwiązania, służące m.in. do zarządzania brygadami czy do planowania harmonogramów oraz rozliczania czasu pracy i materiałów.
Dlaczego warto wybrać IFS WFM Clewest? – Gdyż to wzrost produktywności ekip technicznych, poprawa efektywności kosztowej, automatyzacja procesów zarządzania zespołami oraz zautomatyzowana, elektroniczna aktualizacja danych o sieci – wymieniał A. Pierchała.
Łączniki HUOT
„Uniwersalne łączniki z zabezpieczeniem przed wysunięciem” to tytuł referatu Wojciecha Surowego z HUOT biuro techniczne. W 15-minutowym wystąpieniu prelegent skupił się na uniwersalnym żeliwnym łączniku blokowanym, którego główne zalety to:
- łączniki kotwiące się na rurociągach z każdego materiału,
- szeroki zakres tolerancji DZ dla rur PE, PCV, AC, żeliwa i stali.
- obniżona waga łączników dzięki wzmocnionej żebrowanej konstrukcji.
– Warto też podkreślić, że uszczelka wykonana została tu z wysokiej jakości EPDM z wytłoczonym bieżnikiem dla lepszej szczelności na rurach o nieregularnej powierzchni. Uszczelka ponadto zapewnia ochronę z zewnątrz przed np. piaskiem czy kamykami – podkreślał prelegent.
Przepustnice i łączniki z zabezpieczeniem przed wysunięciem
– Chciałbym przedstawić dziś dwie marki wchodzące do holdingu Hawle: OZKAN oraz Nova Siria – rozpoczął referat Radosław Szeinig z Fabryki Armatury Hawle Sp. z o.o. Omówił rozwiązania Hawle do rurociągów o dużych średnicach – przepustnice i łączniki z zabezpieczeniem przed wysunięciem.
Zastosowanie prezentowanych przepustnic podwójnie mimośrodowych, to:
- przepompownie,
- stacje uzdatniania,
- instalacje zbiorników rezerwowych,
- rurociągi przesyłowe,
- elektrownie (obiegi wody chłodzącej),
- instalacje odsalania wody (wykonanie specjalne na zapytanie),
- zastosowania przemysłowe (wykonanie specjalne na zapytanie).
W dalszej części prelekcji R. Szeinig przybliżył system blokowania rury. Jego główne cechy:
- Zestaw zaczepów umieszczonych promieniście na obwodzie kielicha.
- Zawsze testowane na 1,5 xPN.
- Uszczelnienie kielicha i system zabezpieczenia przed wysunięciem są niezależne.
- Wysoka efektywność w ekstremalnych przypadkach (ciśnienie badania do 22 bar przy rurach o średnicy DN 1500).
- System zabezpieczenia i system uszczelnienia testowane niezależnie.
Rozwiązania KartGIS
Adam Niedośpiał zaprezentował m.in. mobilny system GISowy, proponowany przez firmę KartGIS Sp. z o.o. – Tym, co odróżnia go od innych, jest działanie w trybie online i offline – podkreślał. Prelegent zaznaczył także, że w ostatnim czasie w branży wod-kan widać dużo większy nacisk na planowanie prac „do przodu”. – Nasz zmodyfikowany moduł został więc rozszerzony właśnie o część do planowania zadań – mówił.
W referacie omówił m.in. funkcje raportowania czy moduł Strefowania – Monitorowania strat. – System informuje nas np. o przekroczeniach, o ryzykach wycieków – informował specjalista z KartGIS, który podał m.in. przykłady wdrożeń z Tychów czy Zakopanego. – Warto podkreślić, że model nasz jest częścią GISu, automatycznie uwzględnia rozbiory klientów z systemu bilingowego. Umożliwia też niedoświadczonym pracownikom wykonywanie symulacji np. awarii zasuw – zakończył.
Precyzyjne przewierty poziome
O innowacyjnej technologii wykonywania precyzyjnych przewiertów poziomych w gęstej zabudowie
miejskiej mówił Krzysztof Dydel z firmy TERMA Sp. z o.o. Wymienił m.in. „mocne strony” technologii wierceń grawitacyjnych, wśród których jest:
- praca w gęstej zabudowie w pełni bezwykopowo,
- brak ingerencji w istniejącą nawierzchnię,
- pracę na dowolnej głębokości studni,
- precyzja spadku sięgająca 2‰,
- wiercenie w gruntach każdej klasy,
- instalacje w miejscach występowania wód gruntowych,
- praca z typowych studni DN 1000, DN 1200, DN 1500,
- niespotykana zdolność pokonywania przeszkód bez utraty zadanego kierunku.
***
XII Konferencja Naukowo-Techniczna Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN odbywa się w dniach 5-6 sierpnia 2021 w Wiśle, w hotelu Stok. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o. Rolę Honorowanego Gospodarza pełnią Katowickie Wodociągi S.A. Partnerami branżowymi są: Wodociągi Miasta Krakowa, Veolia, AQUANET, MPWiK w m. st. Warszawie.
Komentarze