Jak zaprojektować oczko wodne?
Woda w ogrodzie to oryginalny i nader elegancki element małej architektury. Zakładanie stawu lub oczka wodnego nie jest skomplikowane, ale wymaga pewnej wiedzy oraz dobrej jakości materiałów. Z tekstu dowiesz się, co potrzebujesz, aby w Twoim ogrodzie pojawiło się wyjątkowe oczko wodne.

Wybór miejsca na oczko wodne
Miejsce, na którym wkrótce pojawi się oczko wodne, powinno być dobrze przemyślane. Najlepiej wybrać teren równy, z dala od murów domu. Większość tafli wody musi być w miejscu słonecznym, nie warto kopać pod wysokimi drzewami i krzewami. Możesz natknąć się na korzenie, a spadające jesienią liście będą zanieczyszczać oczko. Przed wbiciem szpadla w podłoże, upewnij się, że nie ma tam rur albo kabli.
Niezbędne materiały
Dobrym sposobem na ekonomiczne oczko wodne jest zrobienie go przy pomocy folii. Folia do oczek wodnych musi być wytrzymała. Im grubsza, tym lepiej dla trwałości projektu. Największą zaletą tego materiału jest elastyczność kształtu, który można uzyskać. Folie da się zgrzewać ze sobą i łączyć w dowolny sposób. Dodatkowo dobrej jakości folia jest wytrzymała na promieniowanie słoneczne, nie powinna się odbarwiać czy kruszyć. Materiały potrzebne do wykonania oczka wodnego znajdziesz tu: https://ergis.eu/pl/content/dla-klientow/folie-izolacyjne/oczka-wodne. Możesz potrzebować jeszcze pompy oraz filtrów do wody, dzięki temu łatwiej utrzymasz oczko w należytej czystości. W dużych projektach ten element jest wręcz niezbędny.
Krok pierwszy - kopanie i układanie folii w oczku wodnym
Na początku należy zedrzeć darń, jeśli jest w miejscu, w którym powstanie zbiornik wody. Przy tym zajęciu możesz użyć szpadla lub ostrej motyczki. Następnie wykop wgłębienie, pamiętaj o tym, aby zachować równą pochyłość, dzięki temu ziemia nie będzie się osypywać. Kolejnym krokiem jest usunięcie wszystkich ostrych przedmiotów, które mogą uszkadzać folię. Jeśli dół pod oczko jest gotowy, możesz wyłożyć folię. Pamiętaj, żeby pozostawić na brzegach zapas folii, który można zabezpieczyć kamieniami lub wałem z ziemi.
Krok drugi - układanie kamieni
Kamienie, które układa się wokół lustra wody, pełnią funkcję dekoracyjną. Jednak nie tylko zasłaniają folię i wprowadzają naturalny element do konstrukcji, ale też zapobiegają obsuwaniu się materiału. Dzięki temu folia jest na swoim miejscu, a woda nie wycieka w grunt. Do dekoracji brzegów oczka wodnego można wybierać naturalne otoczaki lub płytki, które zostały zrobione przy użyciu kamienia naturalnego. Przy pomocy kamieni i głazów, możesz wykonać różne, niesamowite konstrukcje. Projekt oczka wodnego może uwzględniać też obecność fontanny oraz wodospadu. Kaskadę wody uzyskasz, dzięki zastosowaniu pompy oraz płaskich kamieni o różnej wielkości. Dno oczka można wyłożyć kamieniami, zyskasz przez to wizualnie czystszą wodę. Aby kamienie nie osuwały się na brzegach, używa się kleju. Kamienie powinny zostać ułożone w sposób jak najbardziej naturalny. Końcowy efekt będzie niesamowity.
Krok trzeci - sadzenie roślin wodnych
Wybór roślin do zbiorników wodnych jest duży, warto jednak wiedzieć, jakie wymagania mają poszczególne gatunki. Trzeba zaznaczyć, że normalna gleba ogrodowa nie nadaje się do uprawy roślin wodnych. Właściwe podłoże powinno być ubogie w składniki pokarmowe. Lepiej wybierać gleby gliniaste. Rośliny możesz sadzić w koszach, przez co ułatwiona jest pielęgnacja ich i czyszczenie oczka po sezonie. Kosze mają jeszcze jedną zaletę, o której trzeba wspomnieć. Ograniczają niekontrolowany rozrost roślin, które szybko się rozprzestrzeniają. Niektóre wodne gatunki powinny zimować w ciepłym miejscu, posadzone w koszu łatwiej wynieść np. do piwnicy. Pojemniki z roślinami sprawdzą się głównie małych zbiornikach, które na zimę trzeba opróżnić. Głębokość sadzenia roślin wodnych powinna być dostosowana do wymagań danego gatunku. Powinieneś też kontrolować nadmierne zagęszczenie, będzie to niekorzystnie wpływać na równowagę oczka wodnego. Zbyt duża ilość roślin powoduje zakwit glonów i zanieczyszczenie zbiornika.
Komentarze