Przez sieć do decyzji
System monitoringu kanalizacji Wrocławia składa się z dwóch elementów: sieci deszczomierzy oraz sieci przepływomierzy ściekowych. Analizy przeprowadzane z wykorzystaniem danych z monitoringu służą przedsiębiorstwu do świadomego podejmowania decyzji operacyjnych, rozwojowych oraz inwestycyjnych.

System kanalizacyjny Wrocławia
System kanalizacyjny Wrocławia to ponad 1300 km kanałów ogólnospławnych oraz sanitarnych. Struktura materiałowa jest bardzo zróżnicowana. W jej skład wchodzą kanały wykonane z kamionki, betonu, cegły, PCV, GRP. Najczęstszymi występującymi profilami są: kołowy, jajowy, dzwonowy, gruszkowy oraz ich kombinacje. Największa średnica (2,98 m x 3,5 m) charakteryzuje się kolektor kanalizacyjny „Odra”. Odprowadza on ścieki komunalne z miasta na Wrocławską Oczyszczalnie Ścieków „Janówek” w średniej ilości 140 000 m3/dobę.
System monitoringu kanalizacji
System monitoringu kanalizacji miasta Wrocławia składa się z dwóch elementów: sieci deszczomierzy oraz sieci przepływomierzy ściekowych. Informacja z obu sieci umożliwia kompleksową analizę zachowania sieci kanalizacyjnej, a w szczególności oceny sprawności hydraulicznej systemu (przepustowość, retencja) oraz wpływu opadów atmosferycznych (w tym deszczy nawalnych) na pracę systemu. Dodatkowo dane pochodzące z monitoringu wykorzystywane są w projektach i zadaniach o charakterze badawczo-rozwojowym oraz w bieżącej obsłudze sieci kanalizacyjnej przez służby techniczne przedsiębiorstwa. Punkty pomiarowe obu sieci zostały zlokalizowane na kanałach tworzących tzw. „szkielet” sieci kanalizacyjnej. Składa się on z 470 km kluczowych odcinków mających wpływ na pracę całego systemu kanalizacyjnego Wrocławia.