Partner serwisu
14 lutego 2022

Historia Wodociągów Miasta Krakowa z ludźmi w tle

Kategoria: Aktualności

Z okazji 121 rocznicy swojego powstania Wodociągi Miasta Krakowa przytaczają opowieści o ludziach, którzy odegrali ważną rolę w powstaniu i funkcjonowaniu tego przedsiębiorstwa. Pierwszy dotyczy Józefa Dietla, Prezydenta Miasta Krakowa w latach 1866–1874. Ten wykształcony w Wiedniu doktor medycyny, doskonale rozumiał jak ogromne znaczenie dla odpowiedniego poziomu higieny ma dostęp do czystej i bezpiecznej wody. Dlatego nalegał na wybudowanie w Krakowie wodociągu.

Historia Wodociągów Miasta Krakowa z ludźmi w tle
W 1870 roku, podczas burzliwych obrad Rady Miasta Krakowa, dostojnym krokiem na mównicę wkroczył Józef Dietl. Ówczesny Prezydent Miasta spoglądając na zgromadzonych urzędników, wziął głęboki oddech, a z jego ust popłynęły znamienne słowa: „Nie zrażajcie się, Panowie wielkimi kosztami, jakie pociągnie za sobą urządzenie wodociągu, bo koszta przeminą, korzyści zaś będą wieczne!”.

„Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić!” – myślą zebrani. Wysokie koszty budowy wodociągu skutecznie zniechęcają ich do działania. A miastu przecież potrzebna jest kultura! Zapada więc decyzja, że fundusze miejskie zostaną przeznaczone na inną inwestycję - Teatr Juliusza Słowackiego.
 
Krakowianie muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać ponad 30 lat zanim przedstawiona przez Józefa Dietla inicjatywa doczeka się realizacji. A trzeba pamiętać, że sytuacja sanitarna ówczesnego Krakowa jest dramatyczna. Mieszkańcy zaopatrują się w wodę ze skażonych studni, są nękani przez epidemie, a średnia długość ich życia wynosi zaledwie 30 lat. Ostatecznie Wodociąg Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa powstaje 14 lutego 1901 roku.
 
Jak wygląda wówczas Kraków? Jego powierzchnia wynosi niecałe 7 km2, co odpowiada prawie 15-krotnej powierzchni dzisiejszych Błoń. Miasto liczy niecałe 100 tys. mieszkańców.
 
W dniu otwarcia wodociągu, woda płynie w zaledwie 227 kranach krakowskich budynków. Rok później ta liczba wzrasta prawie siedmiokrotnie. Dostęp do bieżącej wody staje się przywilejem, z którego krakowianie coraz chętniej korzystają. Potrzeby stale rozwijającego się miasta rosną z roku na rok, dlatego kolejne pokolenia krakowskich wodociągowców dzielnie zakasują rękawy do ciężkiej pracy. I tak nieprzerwanie przez 121 lat!

 

źródło: MPWik w Warszawie
fot. archiwum WMK i Muzeum Krakowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ