Partner serwisu
12 kwietnia 2022

Wodociągi Miasta Krakowa z ludźmi w tle - Kazimierz Dohnalik

Kategoria: Aktualności

W cyklu „Wodociągi Miasta Krakowa z ludźmi w tle” kolejna postać: mgr inż. Kazimierz Dohnalik, dyrektor wodociągów w latach 1949-1953.W Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie pełnił kolejno funkcje: Kierownika Wydziału Produkcji, Dyrektora i Naczelnego Inżyniera. W sumie poświecił naszej firmie 33 lata swojego życia.

Wodociągi Miasta Krakowa z ludźmi w tle - Kazimierz Dohnalik

Kazimierz Dohnalik - urodzony we Lwowie, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lwowskiej. W latach 1933-1945 inżynier ruchu i kierownik oddziału stacji pomp Wodociągu Lwowskiego.

 

Kariera w MPWiK w Krakowie

W Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie pełnił kolejno funkcje: Kierownika Wydziału Produkcji, Dyrektora i Naczelnego Inżyniera. W sumie poświecił naszej firmie 33 lata swojego życia.

Za jego kadencji napęd parowy w ZUW Bielany został zastąpiony elektrycznym, rozpoczęto poszukiwania nowego źródła wody dla Krakowa, stworzono projekt zaopatrzenia w wodę powstającej Nowej Huty z ujęciem wód podziemnych na Wzgórzach Krzesławickich, którego był współautorem.

 

Człowiek wielu talentów

Kazimierz Dohnalik był również projektantem, prowadził rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Pełnił funkcję Pełnomocnika Ministra dla budowy wodociągu w Mielcu i Rzeszowie.

W 1949 roku założył Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie i był jego pierwszym kierownikiem. Był współautorem projektu ujęcia wody dla Zakładu Uzdatniania Wody Rudawa.

 

Instytut Gospodarki Komunalnej

W 1958 roku powołał do życia Instytut Gospodarki Komunalnej, którym w późniejszym okresie kierował. W 1963 roku był jednym z ekspertów w zespole oceniającym założenia projektu ujęcia wody z rzeki Raby. Od 1966 docent, kierownik w Instytucie Kształtowania Środowiska w Krakowie.

Autor niezliczonej ilości publikacji, w tym książki o wodociągach w Krakowie „Geneza i rozwój wodociągów i kanalizacji Miasta Krakowa 1882-1982”.

 
źródło: Wodociągi Miasta Krakowa
fot. archiwum Wodociągów Miasta Krakowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ