Partner serwisu
15 listopada 2022

Drążenie kolektora Mokotowskiego Bis

Kategoria: Aktualności

Kolektor Mokotowski Bis w Warszawie będzie miał długość około 1,2 km. Pojemność retencyjna kolektora to 6,9 tys. m³. Jego budowa wkroczyła w kluczową fazę – trwa drążenie mikrotunelu pod ul. Gagarina. Głowica z tarczą została opuszczona do komory startowej i rozpoczęła pracę. Mokotowski Bis jest jednym z trzech ogromnych kolektorów, które obecnie buduje MPWiK Warszawa.

Drążenie kolektora Mokotowskiego Bis

Do budowy kolektora Mokotowskiego Bis wybrano technologię mikrotunelingu. Jest to technologia bezwykopowa, której zastosowanie pozwala ograniczyć liczbę wykopów otwartych do komór startowych i odbiorczych. Drążenie odbywa się na głębokości około 10 metrów pod poziomem terenu. Dzięki tej metodzie inwestycja powoduje mniej utrudnień w porównaniu z tradycyjnym wykopem prowadzonym wzdłuż całej trasy kolektora. Niemniej jednak spółka zdaje sobie sprawę z uciążliwości, które są nieodzowne podczas realizacji tak poważnej inwestycji, dlatego bardzo przeprasza mieszkańców za niedogodności związane z prowadzoną budową i prosi o wyrozumiałość.

Drążenie zostało podzielone na dwa odcinki, z których jeden ma długość ok. 580 metrów, a drugi około 480 metrów. Dla obu odcinków, w okolicy skrzyżowania ulic Gagarina i Sieleckiej, wybudowano jedną komorę startową, do której opuszczono głowicę. Drąży ona mikrotunel w kierunku ul. Czerniakowskiej, a po ukończeniu odcinka i wyjęciu z komory odbiorczej zostanie przetransportowana z powrotem do komory startowej i rozpocznie drążenie w stronę ul. Belwederskiej.

O kolektorze

Kolektor Mokotowski Bis będzie miał długość około 1,2 km. Od strony ul. Czerniakowskiej zostanie połączony z kolektorem Nadbrzeżnym, a od strony ul. Belwederskiej/Sułkowickiej z kolektorem Mokotowskim, z którego będzie odbierał ścieki i wody opadowe. Będzie wykonany z modułów rur żelbetowych z wkładką PEHD o długości 3 m, średnicy wewnętrznej 2,8 m i zewnętrznej 3,4 m. Pojemność retencyjna kolektora to 6,9 tys. m³.

O tarczy

„Jolanta” – bo takie imię otrzymała tarcza drążąca – ma średnicę 3,42 m i waży 15,5 t. Cała głowica drążąca waży 91,5 t i ma 7,5 m długości. Maszyna została wykonana przez firmę Herrenknecht AG, jednego ze światowych liderów na rynku ciężkich maszyn do wiercenia tuneli.

Cel inwestycji

Celem budowy wielkośrednicowych kolektorów ściekowych: Mokotowskiego Bis, Lindego Bis oraz największego –  Wiślanego – jest podniesienie stopnia bezpieczeństwa miasta podczas coraz częstszych deszczy nawalnych, które są skutkiem zmian klimatycznych i mogą powodować w mieście zalewiska i podtopienia. Kolektory czasowo zatrzymają, a następnie bezpiecznie odprowadzą nadmiar wód opadowych do oczyszczalni.

Zakończenie całej inwestycji jest planowane na koniec roku 2023. Koszt po stronie MPWiK wyniesie 115 mln zł netto. Wykonawcą jest konsorcjum: Inżynieria Rzeszów S.A. – lider oraz Balzola Polska Sp. z o.o. – partner. Budowa kolektora Mokotowskiego Bis została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

źródło: MPWiK w m. st. Warszawie
fot. MPWiK w m. st. Warszawie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ